Ukrayna topraklarının yalnızca yüzde 0,2’si el değiştirdi

Rusya – Ukrayna Savaşı devam ederken yayınlanan yeni raporlar da yaşananlara ışık tutuyor. Birleşmiş Milletler’in yayınladığı ve savaş suçlarının kanıtlarını içeren rapordan sonra şimdi de New York Times’ın Savaş Araştırmaları Enstitüsü şaşırtıcı bilgiler sundu. Yapılan analize göre; bu yıl Ukrayna topraklarının yalnızca yüzde 0,2’si el değiştirdi.

Bu, her iki tarafın da askerler, para ve silahlar da dahil olmak üzere çatışmaya ayırdığı kaynaklara rağmen, Ukrayna cephe hattının hareketi şaşırtıcı sonucu ortaya çıkarıyor.

New York Times’ın haberine göre, 1 Ocak’tan 25 Eylül’e kadar Ukrayna sadece 143 mil karelik alanı geri alırken, Rusya 331 mil karelik alanı ele geçirdi.

ABD Nüfus Sayım Bürosu’na göre 188 mil kare, New Mexico’nun en büyük şehri olan ve toplam 189,5 mil kare alana sahip Albuquerque’nin büyüklüğünde.

Gazetenin raporuna göre Ukrayna, savaşın gidişatını kendi lehine çevirdiği haziran ayına kadar ilerleme kaydetmeye devam etti.

ABD’li yetkililer Ağustos ayında New York Times’a yaptığı açıklamada, savaşın başlangıcından bu yana yaklaşık 500 bin askeri zayiatın meydana geldiğini, bunların 300 bininin Rus ve 190 bininin Ukrayna tarafında olduğunu söyledi.

Kiel Dünya Ekonomisi Enstitüsü’ne göre ABD, çatışmanın başlangıcından bu yana Ukrayna’ya 75 milyar dolardan fazla yardım harcadı. Ukrayna kuvvetleri şu anda Rusya’nın güney ve doğu Ukrayna’daki işgal altındaki bölgelerindeki güçlendirilmiş savunma hatlarını aşmaya odaklanıyor.

Ancak King’s College’da savaş araştırmaları alanında doktora sonrası araştırmacı olarak çalışan Marina Miron, The Times’a verdiği demeçte, Ukrayna’nın ilerlemesindeki yavaşlamanın, siyasi irade eksikliği veya daha fazla silah sağlama konusundaki isteksizliğe bağlarken, “Rusya, Batı sırtını dönene kadar beklemeye çalışıyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx