Tonya CHP’de ‘ceza önlemi’: Başkan çekildi, Tokgöz aday oldu

TRABZON Trabzon’da Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), iddiasının yüksek olduğu ve mutlak hedefleri arasında yer alan Tonya ilçesinde adaylık krizi yaşadı. CHP Tonya Belediye Başkan Adayı Muhammet Başkan daha önce mahkeme kararıyla aldığı bir cezadan ötürü adaylıktan çekildiğini açıkladı. Bunun üzerine CHP daha önce aday adayı olarak partiye başvuran Ali Tokgöz’ü aday gösterdi.

CHP’nin Tonya Belediye Başkan Adayı olarak seçime girmeye hazırlanan Başkan’ın dosyası parti yönetimi tarafından İlçe Seçim Kurulu’na vermek üzere incelenirken parti hukukçuları kendisine verilen cezanın Siyasi Partiler Kanunu sebebiyle sorun oluşturabileceği görüşüne vardı. Seçildikten sonra olası bir iptal kararıyla karşı karşıya kalma riskini almak istemeyen Başkan, partisine de mağduriyet yaşatmama adına çekilme kararı aldı.

Başkan, İlçe Başkanlığı binasında yaptığı açıklama ile adaylıktan çekildiğini duyurdu.

BAŞKAN: HUKUK SİSTEMI ‘KULLANIŞLI’ BİR HAL ALMIŞ DURUMDA

Tonya CHP İlçe Başkanlığı’nda bugün Trabzon Milletvekili Sibel Suiçmez ve CHP İl Başkanı Mustafa Bak’ın katılımıyla basın toplantısı düzenleyen Başkan, adaylıktan “adaletsiz bir şekilde” çekildiğini açıkladı.

Yaklaşık 15 gündür ciddi sorunlar yaşadıklarını ifade eden Başkan, “Ne yazık ki ülkemizdeki hukuk sistemi ‘kullanışlı’ bir hal almış durumda. Bu kelimenin içini sizler doldurabilirsiniz. Bizim partimizin, ‘hak, hukuk, adalet’ şeklinde bir sloganı vardı. Fakat hukuk anlaşılmıyor, yorumlanamıyor. Mağdur değiliz ama mağdur edilebilirdik. Çünkü bizim hukuk sistemimiz tartışmalı. Çok üzgün olsam da bir o kadar da umutlu ve hevesli olarak adaylıktan çekildiğimi ilan ediyorum. Bundan sonraki süreçte partimizin yeni göstereceği aday ile çalışmalara katılacağım. Cumhuriyet Halk Partisi’nin Tonya Belediyesi’ni kazanabilmesi için elimden geleni yapacağım” dedi.

BAK: RİSK ALMAK İSTEMEDİK

Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız CHP Trabzon İl Başkanı Mustafa Bak da Başkan’ın hak mahrumiyeti olmadığını fakat Siyasi Partiler Kanunu’na göre sorun yaratabilecek bir durum olduğu için böyle bir karar aldıklarını dile getirdi.

Bak, “Başkan’ın dosyasını İlçe Seçim Kurulu’na vermek üzere incelerken, hukukçular bu durumu inceledi. Müracaat yaptığımızda bir sorun yaşar mıyız diye düşündük. Hukukçular aday olabileceğini fakat sonraki süreçte bir sorun olabileceğini söylediler. Kendisi de durumun sıkıntı oluşturabileceğini düşününce partisine zarar vermekten çekindi. Seçim süreci de daha fazla geçmeden adaylıktan çekilmeye karar verdi. Biz de risk almak istemedik ve bunu doğru bulduk. Tonya’da zaten önseçimde iki aday adayımız vardı. Yolumuza Ali Tokgöz ile devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx