Son dakika… Hamza Dağ canlı yayında açıkladı: AKP’de olağanüstü kongre tarihi belli oldu

Genel seçim dönemini geride bırakan Türkiye’de, gözler bu kez yerel seçimlere çevrildi. Muhalefette ‘değişim’ tartışmaları sürerken; AKP de yerel seçimlere yönelik yol haritasını belirledi.

Parti içinde yapılan çalışmalarla belediye başkanlarının performansı tespit edilip kazanabilecek adaylar belirleniyor. Partide ekim ve kasım ayları kritik dönem niteliği taşıyacak. 

KONGRE TARİHİNİ CANLI YAYINDA DUYURDU

Son olarak Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, kongre sonrası yapılacak çalışmalara işaret ederken olağanüstü kongrenin gerçekleşeceği tarihi de duyurdu.

Dağ, “Hangi adaylarla kazanabileceğimizin çalışması yapılıyor” dedi, 7 Ekim’de olağanüstü kongrenin gerçekleşeceğini duyurdu. Dağ, kongrenin ardından ise adayların sahaya ineceğini ifade etti.

AKP KASIMDA SAHAYA İNİYOR

NTV canlı yayınında konuşan Hamza Dağ’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

* Rakiplerimiz değişim tartışmaları yaşarken, biz yerel seçimlere yönelik adımlarımızı atıyoruz. Bu biraz daha mutfak ve hazırlık dönemi. Kasım ayının başları gibi hızla sahaya çıkma dönemi başlar adaylar için. Zaten siyasetçi için saha da olmamak gibi bir durum yok. Sahada değilseniz siyasetçi değilsinizdir zaten. Önce aday belirleme süreci sonra kampanya süreci yapılacak. Asıl mevzu aday belirleme süreci. AK Parti yeni bir siyasi parti değil. 

* AK Parti 5 yıl daha iktidarda olacak bir siyaset. Bir kültürümüz var, tecrübemiz var. Yerel yönetimler başkanlığımız lokomotif görevi görür. Mevcut görevde olan belediyelerin performansı takip ediliyor. Hangi adaylarla kazanabiliriz onun çalışması yapılıyor. Bir önceki takvime bakacak olursak, adayların tamamı kasım ayında belli olacak diyemeyiz. Ekimde kongremiz var. Bir önceki döneme baktığınız zaman kasımda sürecin başladığını görüyoruz.

CHP’Lİ BELEDİYELERİ HEDEF ALDI

* Biz milletimizin her zaman destek verdiği, birinci parti yaptığı bir partiyiz. Sadece nicelik değil niteliği olan da bir partiyiz. AK Parti bakanlarını milletvekili adayı yapmış, bakanlar kurulu yeni arkadaşlardan oluşmuş bir siyasi parti. Kongrede de değişimler olacak. Sessiz sedasız olacak. Karşı tarafın adaylarının fersah fersah ötesinde adaylar yetiştirebilecek bir partiyiz. Her ilde bu işi yapabilecek 5’in üzerinde arkadaşımız var. Veriler var, sahadan dönüşler var. İnşallah bir terslik olmazsa 7 Ekim’de kongremizi Ankara Kapalı Spor Salonu’nda yapacağız.”

“SORUN VAR AMA ÇÖZÜM İÇİN ÇALIŞILIYOR”

* Ekonomiyi yeni konuşmuyoruz. Neredeyse 2,5-3 yıldır corona virüsle birlikte zincirleme devam eden bir süreç. Sonrasında Rusya-Ukrayna savaşı. Birçok ülkeyi felç edecek bir deprem yaşadık. Bunları konuşmadan ekonomiyi konuşmak yanlış olur. Deprem bir gerçek, önümüzde duruyor. Bu depremin yaralarını sarmak için topyekün çalışacağız. Ekonomi ile alakalı Merkez Bankası ile Hazine ve Maliye Bakanlığı koordineli bir şekilde adımları atıyor. Evet, sorunlar var. Ama vatandaş, bunların çözümü için çalışıldığını görüyor. 

MEMUR VE EMEKLİNİN ZAM BEKLENTİSİ

* Sahada emeklilerden şikayet diyebilirsiniz, görüş diyebilirsiniz bir geri bildirim var. Asıl çözmemiş gereken konu enflasyon. 2023’ün sonu ya da 2024’ün ilk çeyreğinde sonuç alınacağını düşünüyorum. Bütçe konusunda, deprem özellikle öngörülen bir şey değildi. Açığı kapatma konusunda attığımız adımlar var.

DISNEY’İN ATATÜRK DİZİSİ KARARI

* Böyle bir konuya topyekün karşı koymak çok önemli. Ermeni lobisinin faaliyetiyle Cumhuriyetimizin banisi ile ilgili dizinin kaldırılması tepki gösterilmesi gereken bir şey. Bir dijital platform, bununla ilişkiniz var ki bir çok sanatçı gündeme gelmek istemedi. Cüzdan Atatürkçülüğü demek yerindedir bu konu için.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx