Milli Eğitim Bakanlığı Resmen Açıkladı: Okullar 9 Gün Tatil Olacak mı?

26 Şubat tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) yeni müfredat lansmanı yapması beklenirken, milyonlarca öğrenci ve velinin gözü ara tatile çevrilmiş durumda.

NİSAN AYINDA YAPILACAK TATİL RESMEN AÇIKLANDI

Yapılacak ilk sınavların ardından, yayınlanan eğitim ve öğretim takvimine göre öğrenciler, 8-12 Nisan tarihleri arasında bahar yarıyılının ilk ara tatilini yapacak. Ancak bu yıl Ramazan Bayramı’nın ilk gününün 10 Nisan’a denk geliyor oluşu, birçok öğrencinin ailesiyle birlikte planlamalarını sekteye uğratmış durumda.

BAKAN TEKİN “ÇALIŞMA YAPILIYOR”

Geçtiğimiz günlerde konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, ikinci ara tatilin bayram haftasına denk gelmesi sebebiyle bu durumun zorlaşacağını söylemiş ve ara tatil için “İkinci dönemde biraz olmayacak gibi duruyor.” demişti.

Bakanlığa yakın kaynaklar, milyonlarca velinin şehir dışına yapacağı seyahatler nedeniyle bayram öncesinde ara tatil süresinin uzatılması için çalışmaların yürütüldüğünü belirtirken, pazartesi günü yapılacak MEB lansmanında konuya ilişkin Bakan Tekin tarafından açıklama yapılması bekleniyor.

ÖĞRENCİLER İÇİN 9 GÜNLÜK TATİL GÖRÜŞÜLÜYOR

Normal takvimde 8-12 Nisan için belirlenen ara tatile 3 gün eklenilmesi halinde öğrenciler, iki hafta sonu tatilinin de eklenmesiyle toplamda 9 gün okuldan uzak kalmış olacak. Hükümet yetkilileri ile gerekli görüşmelerin yürütüldüğü belirtilirken, yeni müfredatın açıklanacağı gecede aynı zamanda eğitim ve öğretim sürelerine ilişkin son detaylar verilecek.

Halihazırda yıllık 180 gün olarak belirlenen eğitim süresini 200 güne çıkarmaya hazırlanan MEB, bu hamlesiyle yıllık izin süresinde 20 günlük bir kesinti yapmış olacak. Eğitim sürelerine ilişkin pazartesi yapılması beklenen konuşmada, Bakan Tekin tarafından 2024 yılında verilecek tatillerin kesin şekilde öğrenci ve öğretmenler ile velilere iletilmesi bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx