Mark Zuckerberg çocukların sosyal medya güvenliği için Apple ve Google’a güveniyor

Sosyal medya bağımlılığı gün geçtikçe artıyor. Yedi yaşından yetmiş yaşına hemen herkes Instagram, TikTok, Facebook ve Twitter gibi platformları aktif bir şekilde kullanıyor. Ancak bu durum bazı riskleri de beraberinde getiriyor. Örneğin, 18 yaş altındaki bireyler sosyal medyada zararlı içeriklerden ve kişilerden nasıl korunacak? Sorumluluğun sosyal medya platformlarında olduğunu düşünse de, Mark Zuckerberg uygulama yaş doğrulamasının Apple ve Google’ın görevi olması gerektiğini öne sürüyor. İşte detaylar…

Sosyal medya şirketleri, platform sağlayıcıları Apple ve Google ile birlikte Avrupa Birliği gibi yetkililer, sosyal medyanın risklerinden çocukları korumak için çalışıyor. Örneğin Meta, 18 yaş altı kişilerin platformda yabancılardan mesaj almasını engellemek için adımlar attı. Ancak bu çabalar yeterli olmadığı için TikTok, Snap, Discord ve X’in CEO’ları, çocukları korumak için yeterli önlem almadıkları gerekçesiyle Kongre’ye çağrıldı.

Mark Zuckerberg çocukların sosyal medya güvenliği için Apple ve Google’a güveniyor

Meta’nın CEO’su Mark Zuckerberg’e durumla ilgili sorulduğunda verdiği yanıt oldukça şaşırtıcıydı. Zuckerberg’e göre, uygulama yaş doğrulamasının sorumluluğu sosyal medya şirketlerinde değil, Apple ve Google’da olmalı. Meta’nın küresel güvenlik başkanı Antigone Davis, “Bu çözümle birlikte, bir genç uygulama indirmek istediğinde, uygulama mağazalarının ebeveynlerini, bir genç satın alma yapmayı denediğinde ebeveynlerin bilgilendirildiği gibi bilgilendirmesi gerekecek. Ebeveynler, indirmeyi onaylamak isteyip istemediklerine karar verebilecek” diye açıkladı.

Yaş doğrulama sorumluluğu tartışma konusu olurken, yakında önemli adımların atılması muhtemel. Ancak, ana sorumluluğun ebeveynlerde olduğunu vurgulamak önemli. Meta ve AB’nin izleyicilerini koruma hedefi olsa da, bu otomatik olarak çocuğunuzun güvenliğini sağlamaz. Bu anda sorumlu bir ebeveyn olmak esastır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx