Mansur Yavaş’tan şeffaflık adımı: Mali raporu paylaştı

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Seçim Öncesi Mali Raporu’nu internet sitesi üzerinden yayınlamaya başladı. Tüm vatandaşların erişimine açık olan rapora göre borçlarda 5 yılda 1 milyar 858 bin 913 dolar azalma oldu.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın göreve geldiği 8 Nisan 2019 tarihi ile 31 Aralık 2023 tarihi arasındaki gelişmeleri gösteren mali tabloların açıklandığı rapora göre, borçlarda 5 yılda 1 milyar 858 bin 913 dolar azalma gerçekleşti.

YAVAŞ: TÜRKİYE’DE BİR İLK

Daha önce mal varlığını kamuoyuna açıklayan Yavaş, sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımla 5 yıllık görev dönemindeki mali faaliyetlerdeki gelişmeleri içeren Seçim Öncesi Mali Raporu’nu açıkladıklarını duyurdu. Yavaş, şu ifadeleri kullandı:

– Temiz, şeffaf siyaset için mal varlığımı kamuoyuna açıklamıştım. Türkiye’de bir ilk… Şimdi de seçimden sonra Belediyeyi nasıl devir aldığımızı ve seçime giderken nereye getirdiğimizi gösteren Belediyemizin 2019-2024 yılları arası 5 yıllık mali işlemlerimizdeki gelişmeleri gösteren Seçim Öncesi Mali Raporu’muzu açıklıyoruz. Halktan aldığımız paranın hesabını kuruşu kuruşuna halka vermeye devam edeceğiz.

Yavaş dönemi Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin mali tablolarını görmek isteyen tüm vatandaşlar, rapora erişebiliyor.

“İLK DEFA AFİŞLERE FOTOĞRAFLARIM BASILDI”

Öte yandan Yavaş, Bala Seçim Koordinasyon Merkezi’nin açılışına katıldı. Burada konuşan Yavaş “Seçim nedeniyle ilk defa afişlere fotoğraflarım basıldı. Bütün masrafları il başkanlığı ödüyor” dedi.

Burada konuşan Yavaş, görevi süresince ihaleleri canlı yayınladıklarını, vatandaşın nereye, ne kadar harcandığını rahatlıkla görebildiğini söyledi. Kendi fotoğrafının 5 yıl boyunca Ankara’nın hiçbir yerinde olmadığını dile getiren Yavaş, şöyle konuştu:

– Benim bir iddiam var; bu dünyada hesabını veremeyen adam öbür dünyada zaten hiç veremez. Çünkü kul hakkıyla gider. Acaba ne yaptı, ne etti diye mutlaka içinde bir şüphe kalır. Ama her şeyi açık yaparsanız bu şüpheyi ortadan giderirsiniz alnınız akıyla gelir, buralarda da konuşursunuz. Ankara’nın hiçbir yerinde kendi fotoğrafım yoktu beş yıldır. Seçim nedeniyle bunu da il başkanlığı ödüyor, bütün masrafları ve ilk defa fotoğraflarım asıldı. Başka belediye başkanları gibi kendi reklamını yapmak için sizlerden aldığı parayı biz oralarda asla kullanmadık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx