Herkesin gözden kaçırdığı detayı Odatv yakaladı: Bu fotoğrafın sırrı… Dengeler Türkiye lehine değişiyor

Kutalmış Gürbüz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün İstanbul’da BAE Devlet Başkanı Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan ile birlikteydi.

Şampiyonlar Ligi finalini izlemek için Atatürk Olimpiyat Stadı’na giden Erdoğan ve Al Nahyan, locada Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe de yer aldı.

Türkiye’nin iç savaşta desteklediği Abdulhamid Dibeybe, önce stadyumda, daha sonra Florya’da yenilen yemekte Erdoğan’a ve Al Nahyan’a eşlik etti.

BAE Devlet Başkanı Al Nahyan, iç savaşta karşı taraf olarak bilinen Temsilciler Meclisi hükümeti lideri General Halife Hafter’in en sıkı destekçisiydi.

Verilen samimi poz, Libya’da dengelerin değiştiğine işaret etti.

NORMALLEŞME ADIMLARI VE LİBYA’YA ETKİSİ

Türkiye ve BAE arasındaki normalleşmeden sonra Abdulhamid Dibeybe, Al Nahyan ile bu sene şubat ayında görüşme gerçekleştirdi.

TSK tarafından eğitilen düzenli ordu ile bölgelerinde güvenliği teşkil eden Dibeybe ayrıca geçen yıl darbe girişimine karşı direndi ve hükümetini korudu. Libya’da en kısa sürede genel seçimlerin yapılması ve tek hükümete geçilerek iç savaşın bitirilmesi hedefleniyor.

Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı Zayed Al Nahyan, milyonlarca dolarlık silah ve hava savunma sistemi yardımı ile savaştığı Dibeybe ile, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanında görüşerek önemli bir mesaj verdi. Türkiye’nin normalleşme ile bölgede nüfuzunun arttığına işaret eden bu poz, Libya’da önümüzdeki süreçte dengelerin Türkiye lehine değişebileceğini gösterdi.

Silah yardımının yanı sıra Hafter’e özel kuvvetler ile de destek veren BAE’nin 6 özel kuvvetler personeli, çıkan çatışmalarda ve SİHA saldırıları ile ölmüştü.

LİBYA’DA NELER OLDU

Libya’da 2011’de NATO müdahalesi ile dönemin başbakanı Muammer Kaddafi devrildi ve öldürüldü.

Libya, o tarihten bugüne birleşik bir hükümet kuramadı.

Ülkenin batısında, Trablus’ta yer alan Ulusal Mutabakat Hükümeti, Birleşmiş Milletler tarafından tanınıyor ve resmi olarak Libya Hükümeti olarak geçiyor.

İsyancı General Halife Hafter öncülüğündeki Libya Temsilciler Meclisi ise Tobruk’ta kuruldu.

Türkiye, 2020’de Dibeybe Başbakanlığı’ndaki Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne destek verdi. Bayraktar TB-2 SİHA’lar, Türk donanmasının kurduğu hava savunma ağı ve Türk subaylarının eğittiği Libya askerleri, BAE, ABD, Rusya ve Fransa tarafından desteklenen Hafter güçlerini geri püskürtmeyi başardı.

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti, Türkiye ile münhasır ekonomik alan antlaşması imzalayarak, Türkiye’nin Mavi Vatan tezine destek verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir