Halise Aksoy için tutukluğa devam kararı

Oğlu Agit İpek’in cenazesi kargo kutusunda teslim edilen ve itirafçı tanık Ümit Akbıyık’ın “evi güvenilir evdi” beyanları nedeniyle yaklaşık 9 aydır tutuklu bulunan Halise Aksoy’un ikinci duruşması Diyarbakır 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Aksoy, avukatları Necat Çiçek, Zeynep Karayılan’ın hazır bulunduğu duruşmayı Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) milletvekilleri Adalet Kaya, Ceylan Akça, DEM Parti ve Halkların Demokratik Parti (HDP) Kadın Meclisi, Özgürlükçü için Hukukçular Derneği (ÖHD) üyeleri ve çok sayıda kişi izledi. Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere göre, duruşmada, örgüte katılan ve teslim olan tanık Hatip Güney dinlendi.

Güney, “Aksoy’un evini güvenilir ev olarak kullandığı” iddialarını kabul etmedi. Güney, Aksoy’u HDP Diyarbakır İl Başkanlığı’nda gördüğünü, herhangi bir diyaloğu olmadığını ifade etti. Aksoy’u daha çok medya üzerinden tanığını ifade eden Güney, Aksoy’un evinde kalmadığını aktardı.

Tanığın dinlenmesinden sonra tutukluğa ilişkin mütalaasını veren iddia makamı, Aksoy’un tutukluluğunun devamı yönünde karar verilmesini istedi. Tutukluluğuna ilişkin Kürtçe savunmasını tercüman aracılığıyla yapan Aksoy, “Tutukluluk halinin devamı talebini kabul etmiyorum. Haksız yere buradayım. Üzerime iftira atılıyor. Tahliyemi istiyorum” dedi.

‘SOMUT DELİL YOK’

İddia makamının tutukluluğuna ilişkin mütalaayı kabul etmediklerini kaydeden Av. Necat Çiçek, “Müvekkilimize erzak yardımı yapıldığı söylenmiş fakat erzak yardımlarının yapıldığı tarihler arasında bir çelişki var. İtirafçı tanık Ümit Akbıyık’ın kolluk ve savcılıkta verdiği ifadeler arasında da çelişki var. İfadelerde somut beyan yok. İddianame itirafçı tanık Ümit Akbıyık’a tebliğ ettikten sonra yeni beyanda bulunmuş. İddianameden gördüklerinden beyan vermiş. Dosyada herhangi bir delil yok” diyerek, müvekkilinin tahliyesini talep etti.

‘BEYANLAR ÇELİŞKİLİ ‘

Avukat Zeynep Karayılan, gizli tanığın dinlenmesi için önceki celsede arar karar kurulduğunu ancak mahkemenin gizli tanığın dinlenmesi için ilgili yerlere müzekkere yazmadığını hatırlattı. Karayılan, bunun tutukluluğa devam için gerekçe yapılmamasını istedi. Eğer gizli tanık dinlenecekse kendilerinin de hazır olduğu bir duruşmada dinlenmesini isteyen Karayılan, tanıkların ifadelerinin tek başına hükme esas alınmayacağına dair içtihat kararlarını ve doktrinleri mahkeme heyetine sundu. İtirafçı tanık Ümit Akbıyık’ın 3 günde 600’den fazla kişi aleyhine ifade verdiğini hatırlatan Karayılan, “Böyle bir şeyin olmasının imkanı yok. Ümit Akbıyık’ın verdiği beyanlar çelişkili ve nasıl hazırlandığı dahi belli değil. Müvekkilin tutuklu geçirdiği süre, üzerine atılı suçlamaların soyut iddialar olması ve yaşından kaynaklı hastalıkları da var. Tahliyesini talep ediyorum” diye konuştu.

TUTUKLULUĞA DEVAM KARARI

Mahkeme heyeti, kaçma şüphesi, kuvvetli suç şüphesi ve üzerine atılı suçun katalog suçlardan olması nedeniyle Aksoy’un tutukluluğunun devamına karar vererek, duruşmayı 19 Nisan’a erteledi.

AKSOY: BENİ MERAK ETMEYİN DİRENİYORUM

Mahkemenin tutukluluğa devam kararına Aksoy, “Bana atılan iftiraları kanıtlayın. Burada neden tutuluyorum” demesi üzerine duruşma salonunda bulunanlar alkış ve çalınan zılgıtlar ile durumu protesto etti. Salondakilerin “Halise Anne merak etme seninleyiz” sözlerine Aksoy, salona dönerek, “Beni merak etmeyin ben burada direniyorum” karşılığını verdi.

DURUŞMA SONRASI AÇIKLAMA

Duruşma sonrası adliye önünde basın açıklaması yapıldı. Aksoy’un avukatı Zeynep Karayılan, dava sürecine değinip, gelen herkese teşekkür ederek, 19 Nisan’da yine tüm demokratik kurumları duruşmaya sahiplenme çağrısında bulundu.

DEM Parti Diyarbakır Milletvekili Adalet Kaya da “Hukuk garabeti izledik. Düzmece bir dosya ile Halise anne cezaevinde tutuluyor. Halise annenin sağlık sorunları var. Bu dosya uydurulmuş bir dosyadır. Halise annenin uğradığı haksız hukuksuz muameleyi hepimiz biliyoruz. Oğlunun kemikleri ona kutuda verildi. Bugün bu davayı Kürt analarına dönük intikam davası olarak görüyoruz. Halise ana hepimizin anasıdır, onun yanındayız ve verdiği hukuk mücadelesinin yanında olmaya geldik. Yanında durmak bir vicdan meselesidir” ifadelerini kullandı.

Yapılan konuşmaların ardından kitle, “Baskılar bizi yıldıramaz” ve “Jin,jiyan, azadî” sloganları attı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx