Eyalet valisinden Biden’a rest: Ulusal Muhafızları sınıra gönderiyor

ABD’de Oklahoma eyaleti Valisi Kevin Stitt, Fox TV’ye yaptığı açıklamada, eski ABD Başkanı Donald Trump’ın tüm Cumhuriyetçi valilere çağrısı üzerine, düzensiz göçmenlerin geçişini engelleme konusunda Washington yönetimiyle ters düşen “Teksas’ın yanında olduklarını” belirtti.

Vali Stitt, sınır güvenliği için Teksas’a daha önce de Oklahoma Ulusal Muhafız Birliği’nden destek gönderdiğini anımsattığı açıklamasında, gerekli yönlendirmeleri yaptığını, “birliklerin hareket için hazırlandığını” söyledi.

Bizzat Teksas sınırına giderek inceleme yaptığını aktaran Stitt, “Sınır görevlilerinin bile kafaları karışık. Bunlar iyi Amerikalılar ve patronlarına itaat etmeye çalışıyorlar ama bu politikayı da kabul etmiyorlar” diye konuştu.

ABD 2024 başkanlık yarışından Donald Trump lehine çekildiğini açıklayan Florida Valisi Ron DeSantis de X hesabındaki paylaşımında, “Anayasa gerçekten eyaletleri kendilerini bir işgale karşı savunma konusunda güçsüz bıraksaydı, ilk başta onaylanmazdı ve Teksas birliğe (federal yönetime) asla katılmazdı” ifadelerini kullandı.

Trump’ın ülkedeki tüm Cumhuriyetçi valilere, ulusal muhafızlarını sınıra göndermek suretiyle Texas’a destek vermeleri çağrısı üzerine, 25 Cumhuriyetçi vali dün ortak bir bildiriyle, Biden yönetimini sınır krizi karşısında “halkı terk etmekle” suçlamış ve Teksas Valisi Gregg Abbott’a desteğini açıklamıştı.

ABD Yüksek Mahkemesinin Meksika sınırının Rio Grande Nehri boyunca çekilen dikenli tellerin kaldırılması kararının ardından Teksas Valisi Abbot ile Biden arasındaki anlaşmazlık tırmanmıştı.

Salı günü, mahkeme kararına rağmen, Teksas Ulusal Muhafızları ABD sınır devriyesinin işini yapmasına izin vermemiş, dikenli telleri yerleştirmeye devam etmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx