Enflasyonun Ortasında Türkler Bu Kripto Paralara Akın Etti!

Ülkemizde dolar/TL kurunun değer kaybetmesi, bazı coinlere yönelik ilginin yeniden ateşlenmesine neden oldu. İşte Türklerin seçimlerden beri akın ettiği kripto paralar…

Türkiye’nin odağında bu kripto paralar var

Bundan önce yapılan son seçimler 2018 yılında gerçekleşmişti. Seçimlerin yapılmasından bu yana Türk Lirası bir miktar değer kaybetti. Dünya genelinde pek çok yatırımcı kendilerini enflasyondan ve fiat para birimlerinin getirdiği diğer pek çok olumsuzluktan korumak için kripto para birimlerine yöneldi. Şu anda Türkiye sakinleri için de durum farklı değil. Türk lirası değer kaybetmeye devam ederken, Türkiye’de yaşayan bazı insanlar kendilerini ayakta tutmak için umutlarını kripto para birimlerine bağlıyor.

Bitcoin ve Ethereum gibi önde gelen kripto para birimleri genellikle enflasyondan kaçmak isteyen yatırımcılar tarafından en çok rağbet gören para birimleri olsa da, Türk sakinlerin bakışlarını Tether (USDT) stablecoin’e odakladıkları bildiriliyor. Bloomberg’in haberine göre, Tether’in (USDT) faiz oranı Mayıs ayında önemli ölçüde yükseldi. Yeni gelişme, ülke seçimlere hazırlanırken tespit edildi. Daha önce bu görevi yürüten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçimleri tekrar kazanması ve koltukta beş yıl daha kalmayı garantilemesinin ardından, bölge sakinleri USDT’ye olan inançlarını güçlendirdi.

Stablecoinlere neden yatırım yapılıyor?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir kripto eleştirmeni olarak bilinmekte. Ülke hükümeti Tether stablecoin’i sürekli olarak baskı altına almış olsa da, ülkedeki dostane düzenlemelerden faydalanıyor gibi görünen Türk Lirası’nın geçtiğimiz aylarda daha da kötü bir performans sergilediğini belirtmek gerekir. Bloomberg, son birkaç gün içinde Türk Lirasının kuruluşundan bu yana ilk kez yeni düşük seviyelere gerilediğini iddia ediyor. Verilere göre TL, 2018’de yapılan son seçimlerden bu yana %80 oranında değer kaybetti

Seçimlerden sonra, Türk para birimi geçtiğimiz hafta ABD doları karşısında yüzde 11 değer kaybetti. Bu ekonomi politikalarına ek olarak faiz oranları düşürüldü. Üniversite öğretim görevlisi ve bankacı Ebru Güven, “Stablecoinlere yatırım yapmak insanların servetlerinin değerini korumalarına olanak tanıyor. Enflasyon bu kadar yüksekken bir miktar değer tutmanın yollarından biri bu. İnsanların şu anda stablecoin satın alması için tek motivasyon bu,” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir