Yunan basını: Erdoğan’ın, amaçlarına ulaşabilecek siyasetçi olduğunu unutuyoruz

Türkiye’nin, NATO’ya katılmak isteyen İsveç ve Finlandiya’ya yönelik birinci dakikadan itibaren sergilediği tutum, Yunanistan basınında gündem oldu.

“in.gr” isimli internet haber sitesi, “NATO Doruğu: Erdoğan ve müzakere sanatı” başlıklı haberinde mevzuyu irdeledi.

“Erdoğan, uluslararası arenada özel tecrübeye sahip”

Analizde, “Türkiye Cumhurbaşkanı, hâlâ memleketler arası müzakere sanatına sahip olduğunu gösteriyor.” denildi.

“Türkiye Cumhurbaşkanı’na ‘Türkiye’yi izole eden’ biri üzere davranmaya alışmış olsak da o, milletlerarası arenada özel tecrübeye sahip.” denilerek, şu tespitte bulunuldu:

“Bazen unutuyoruz”

“Erdoğan’ın, memleketler arası arenada özel tecrübeye sahip ve maksatlarına ulaşabilecek yeterlilikte bir siyasetçi olduğunu bazen unutuyoruz.”

Bu durumun, Madrid’deki NATO Tepesi öncesi müzakerelerde açıkça görüldüğüne dikkat çekildi.

“Türkiye, NATO’da çok kıymetli bir ülke”

Finlandiya ve İsveç’in iştiraki konusu gündeme gelir gelmez, Türk tarafının mevzuyu gündeme getirdiği ve hatta veto kartını öne sürdüğü anımsatıldı.

Yunanistan’da yapılan tartışmalarda Türkiye’nin NATO’da çok değerli bir ülke olmayı sürdürdüğü gerçeğinin göz gerisi edildiği aktarıldı.

“İttifakın en büyük ikinci ordusu”

Aynı tahlilde, “Savunma harcamalarına gayri safi yurt içi hasılasının (GSYİH) yüzde 2’sinden fazlasını aktarıyor. İttifakın en büyük ikinci ordusunu seferber edebilir.

“Jeostratejik pozisyona sahip”

Ukrayna’daki savaşın akabinde daha da değerli hale gelen besbelli bir jeostratejik pozisyona sahip. İncirlik Üssü’nün daha geniş bir alanda Batı savunma planları için ne manaya geldiğini düşünmek kâfi.” formundaki tespitlere yer verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.