Van Gölü’nün yerinden 260 bin metreküp taban çamuru temizlendi

Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Lider Vekili Ozan Balcı, “Dünya Etraf Günü” münasebetiyle taban temizliğinin yapıldığı Tuşba ilçesindeki İskele Kıyısı’nda incelemelerde bulundu.

Balcı, çalışmalar hakkında Van Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mehmet Fatih Çelikel ile Tuşba Belediye Lideri Salih Akman’dan bilgi aldı.

Vali ve Büyükşehir Belediye Lider Vekili Balcı, gazetecilere yaptığı açıklamada, Van Gölü’nü korumak, gelecek nesillere daha pak bir halde bırakmak için çalıştıklarını söyledi.

Gölün birebir vakitte kentin iktisadına, kültürüne ve turizmine de katkı sağladığını belirten Balcı, şunları kaydetti:

“Van Gölü çok değerli. Asla kirletmeyeceğiz. Paklığı için daha çok gayret sarf edeceğiz. Yaklaşık 260 bin metreküp taban çamuru çıkarıldı. Sayının bir kıymeti yok. Son gücümüzle paklığa devam edeceğiz. Memleketi milletiyle, dağıyla, gölüyle, kurtlarıyla, kuşlarıyla, yaylasıyla ırmağıyla birlikte seveceğiz. Memleketimiz hoş bir memleket.”

Balcı, etrafa hassas bir yönetimci olduğunu lisana getirerek, “Çevrenin katiyen korunması gerektiğine inanıyorum. Yalnızca beşere hizmet etmek yetmez. Doğayı da bitkileri de müdafaamız gerekiyor.” sözlerini kullandı.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.