Migren Ne Demek?

Uyuz Hastalığı Nedir?

Son dönemlerde artış göstermesi ve Sağlık bakanlığının resmi hesaplardan yaptığı duyurularla birlikte paniğe yol açtı. Peki uyuz nedir? Uyuz belirtileri nelerdir?

Şiddetli kaşıntılara sebep olan uyuz hastalığı hayatı olumsuz etkiliyor. Uyuzun nasıl bir hastalık olduğu araştırılan konular arasında yer alıyor. 

UYUZ NEDİR?

Uyuz böceğinin insan vücuduna sarması sonucu oluşan bir rahatsızlıktır. Cildin üst kısmına yumurtalarını bırakan uyuz böceği çok kısa bir sürede etkisini göstermeye başlar. Uyuz hastalığının en belirgin özelliği kaşıntı ve deri dökülmesidir. Kış aylarında daha yaygın görünen bir hastalıktır.

UYUZ BELİRTİLERİ VE TEDAVİLERİ NELERDİR?

Uyuz hastalığının en sık görülen belirtileri arasında vücudun dayanılamayacak şekilde kaşınması, tahriş olan deride yaralar oluşması, deride parazitlerin kemirerek oluşturduğu beyaz ince kanalların oluşması, aile içinde birden fazla kişinin kaşınması, gece olunca kaşıntıların artması bulunmaktadır. Çok hızlı yayılması nedeniyle ortaya çıktığı anda doktora başvurulması gerekmektedir. Uyuz tedavisi son derece basit ve hızlı gerçekleşir. Tedavi sürecinde doktorun verdiği ilaçlar ve kremler düzenli olarak kullanılmalıdır. Tedavinden sonraki birkaç gün kaşıntılar devam edebilir. Bu durumda hastaya kaşıntıyı giderebilecek ilaçlar tavsiye edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.