Ulusal golbolcü Berfin, gözünü şimdiden 2024 Paris Olimpiyatları’na dikti

Finlandiya’da düzenlenen Golbol Gençler Avrupa Şampiyonası’nda İsrailli rakibini yenerek altın madalya kazanan ve dünya şampiyonluğu için hazırlıklarını sürdüren Denizlili Berfin Altan, gözünü şimdiden 2024 Paris Olimpiyatları’na dikti.

Denizli’de yaşayan Berfin Altan, 12 yaşında vücut eğitim hocasının önerisi üzerine başladığı golbol sporunu muvaffakiyetle sürdürüyor. Doğuştan görme sorunu olduğu için olağan okullarda eğitimini devam edemeyen Altan, 7 yıldır golbol branşında dereceler elde ediyor. Kimsenin kendisinden bu türlü bir muvaffakiyet elde edeceğini iddia edemediğini anlatan Altan, pürüzü olmasına karşın tek başına birçok ülke ve kent geziyor. Kazandığı dereceler sayesinde kimsenin kendisine engelli gözü ile bakmadığını söyleyen Berfin, hayatta en büyük pürüzün yanlış fikir olduğu söz etti.

Altan’ın amacı 2024 Paris Olimpiyatları

Genç yaşına ve sıhhat pürüzüne karşın gayretten vazgeçmeyerek ülkesine ödül kazandırmayı sürdüren Berfin Altan, en büyük amacının 2024 Paris Olimpiyatları olduğunu söyledi. 7 yıldır sürdürdüğü branşında, son 3 yıldır ise Golbol Bayan Ulusal Kadrosu’nda vazife aldığını anlatan Altan, 2021 Avrupa 2.’liği, 2022’de U19 Avrupa şampiyonluğu bulunuyor. Önümüzdeki aralık ayında Portekiz’de düzenlenecek olan dünya şampiyonluğu için hazırlıklarını sürdüren Altan, maksadının orada da kupa almak olduğunu belirtti.

Berfin Altan, Ulusal kadroyla Avrupa şampiyonu oldu

30 Haziran – 4 Temmuz tarihlerinde Goalball Genç Bayanlar Avrupa Şampiyonası, Finlandiya’nın Lahti kentinde düzenlendi. Son iki olimpiyatta kadro halinde altın madalya kazanan Goalball Ulusal Ekibi, muvaffakiyet çizgisini genç atletleriyle da devam ettirip değerli bir muvaffakiyete daha imza attı. Goalball Ulusal Kadrosu küme maçlarının akabinde karşılaştıkları İsrail ve İngiltere’yi 133 teknik üstünlükle mağlup etti. Finalde İsrail ile karşılaşan genç ulusallar, alandan 111 galip ayrılarak Avrupa şampiyonu olarak altın madalya kazandı. Ulusal grup ile Finlandiya’da ulusal formayı giyen Denizlili ulusal sportmen Berfin Altan, finalde ulusalların gollerine katkı sağladı. Finalde İsrail karşısında 6 gol atan Berfin, toplamda 24 gole imza attı. Ulusal ekip şampiyonluk sonrası büyük sevinç yaşadı.

“2024 Paris Olimpiyatları’nda yer almak istiyorum”

İlkokulu bitirince daha çok görme sorununun arttığını, bu yüzden Denizli Görme Engelliler Okulu Spor Kulübü’ne gitmek zorunda kaldığını anlatan Berfin Altan, “Görme sorunum doğuştan vardı ancak ben olağan okulda okuyordum. İlkokul bitince görme sorunum daha çok artınca görme engeliler okuluna gönderdiler. Benim bulunduğum branşta yalnızca görme engelliler oynayabiliyor. Okulda bu branşa vücut eğitimi öğretmenimin tavsiyesi üzerine girdim ve kendimi bu sporun içinde buldum. Bu branşa 12 yaşında başladım ve 7 yıldır sürdürüyorum. Son 3 yıldır ise ulusal grupta misyon alıyorum. 2021 Avrupa 2.’liğim, 2022 U19 Avrupa şampiyonluğum var. Önümüzde 2022 Aralık ayında Portekiz’de düzenlenecek olan dünya şampiyonluğu var. Gayemiz orada kupa almak. Bunun da yanında 2024 Paris Olimpiyatları’nda yer almak istiyorum. Golbol, ekip olarak 6 kişi oynanıyor. 3 as, 3 yedek ve karşılıklı 3’er kişi geçiyoruz. Ben de Pamukkale Belediye Spor Kulübü’ndeyim” dedi.

“Engel, aslında bizim önümüze koyduğumuz şeylerdir”

Başarı elde ettikçe takdir edildiğini ve daha çok desteklendiğini lisana getiren Altan, “Kimsenin benden bu türlü bir beklentisi yoktu. Görme sorunumum olduğu için içime kapanık biriydim. Göremediğim için tek başına bir yere gidemezdim ya da ailem benden bir şey isteyemezdi. Artık ise net gören bir insan üzere yurt dışına gidiyorum. Kendim her şeyi tek başıma yapıyorum ve meskene de çok ender gidiyorum. Bu yüzden kimse bana görme engellisi üzere bakmıyor. Bu yarışlarda ailem destekçi oldu. Akrabalarım da ben muvaffakiyet elde ettikçe takviye olmaya başladı. Aslında yaşadığım görme sorunu benim bir manim değil. Pürüz aslında bizim önümüze koyduğumuz şeylerdir. Onları aşabildiğimizde hiçbir şey mani olamaz” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.