Ukrayna tekrar inşa edilecek: 40’tan fazla ülke Lugano Bildirisi’ne imza attı

İsviçre’nin Lugano kentinde Rusya’nın atakları sonucu harabeye dönen Ukrayna’nın yine inşasının ele alındığı “Ukrayna Kalkınma Konferansı” sona erdi.

İki gün süren konferansın akabinde ortalarında Türkiye’nin de bulunduğu 40’tan fazla ülke 7 unsurluk “Lugano Bildirisi”ne imza attı.

Konferansta Türkiye’yi Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği Lideri Büyükelçi Faruk Kaymakcı temsil etti.

“Ukrayna AB üyesi olacak”

Ukrayna’yı temsilen konferansa katılan Ukrayna Başbakanı Denis Şmihal yaptığı konuşmada, Ukrayna’nın Avrupa Birliği (AB) üyesi olacağını ve bunun için 2 yıl üzere bir müddetin kendilerine kâfi olacağını lisana getirerek, “Ukrayna, AB üyesi olacak. Avrupa Birliği’nin temel kurallarını uygulamak için 2 yıl kâfi olacak. Bu Milletlerarası şirketler için birebir vakitte bir fırsat. Ekonomimizin farklı alanlarda ki gereken yatırımlar için kıymetli bir işarettir” dedi.

Ukrayna’nın yatırımcı şirketler ve hala çalışmalarını sürdüren şirketler için askeri risklere karşı bir sigorta düzeneği üzerinde çalıştığını aktaran Şmihal, Ukrayna’nın tekrar inşası için varsayımı 750 milyar dolara muhtaçlık olduğunu yineledi.

Lugano Bildirisi

Konferansta Ukrayna’nın yine inşasına yönelik yapılan oturum ve konferansın akabinde iştirakçi ülkelerin ortak beyanıyla 7 unsurluk “Lugano Bildirisi” imzalandı. Bildiride, Ukrayna’ya yatırım yapılarak yine kalkınması tarafında ortak hal ilan edilirken, Ukrayna’nın, AB’ye iştiraki için hukukun üstünlüğü, şeffaflık unsuru, cinsiyet eşitliği, iştirakçi demokrasi, demokratik temellere dayalı toplum bütünlüğü, ulusal ve memleketler arası kuruluşlarla işbirliği üzere birçok bahiste ıslahat prensipleri üzerinde çalışma yapılması vurgusu yapıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.