Türkiye Dördüncü Sondaj Gemisini Alıyor

Türkiye Dördüncü Sondaj Gemisini Alıyor
Türkiye Dördüncü Sondaj Gemisini Alıyor

Türkiye; Fatih, Yavuz ile Kanuni’nin peşinden dördüncü sondaj gemisini satın alıyor. Norveç’ten gelecek olan gemi için ön anlaşmaya imza atıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Fatih sondaj gemisinin 20 Temmuz tarihinde başladığı Sakarya Gaz Sahasındaki sondaj çalışmasında 405 milyar metreküp doğal gaz rezervi bulunduğunu açıklamasının akabinde hidrokarbon keşfinin ardından yeni hamleler bekleniyordu.

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın (TPAO), yeni sondaj gemisini Norveç’ten aldığı ifade ediliyor.

Yeni sondaj gemisi için anlaşmaya imza atıldığı, kısa zaman içerisinde teslim alınacağı belirtiliyor.

Bolette Dolphin adlı gemiye, teslim alındıktan sonra bakım ile onarım yapılacağı aktarılıyor. Derin denizde gerçekleştirilecek sondaj çalışmaları için bir takım düzenlemeler değerlendirilecek.

Gemiye teknolojik donanım eklenecek. Gemiye, satın alma ile dizayn için toplamda hemen hemen 100 milyon dolarlık harcama yapılacağı belirtiliyor.

BOLETTE DOLPHIN GEMİSİNİN ÖZELLİKLERİ

Norveç’in Kuzey Denizi’nde bulunan Slovag Limanı’nda demir atan Bolette Dolphin, 2014’te Güney Kore’de yer alan Hyundai tersanesinde denize indirildi. 

228.93 metre boyunda olan Bolette Dolphin’in eni de 36, hareket halindeki draftı da 16.5 metre. Geminin derin deniz sondaj gemileri içinde ileri teknolojili olarak değerlendirildiği ifade edildi. Gemi hemen hemen 12 bin 192 metreye kadar sondaj çalışması gerçekleştirebiliyor.

BOLETTE DOLPHIN, EFSANE CADILLAC’A BENZETLİYOR

‘Bolette Dolphin’ Kanuni sondaj gemisinin peşinden Türkiye’nin dördüncü Sondaj gemisi olarak dikkat çekerken, geminin ötekilerinden daha üstün özelliklere sahip olduğu belirtiliyor. Bolette Dolphin için sektör yetkilileri, Amerika’nın efsane lüks araba markası olan, Cadillac’a benzetiyor.

İLİşKİLİ HABERLER Üçüncü Sondaj Gemisi Kanuni Akdeniz’e Açılıyor

Üçüncü Sondaj Gemisi Kanuni Akdeniz’e Açılıyor

Kanuni Sondaj Gemisi Kırmızı Beyaza Boyandı

Kanuni Sondaj Gemisi Kırmızı Beyaza Boyandı

Fatih, Türkali-1 Kuyusunda Sondaja Başladı

Fatih, Türkali-1 Kuyusunda Sondaja Başladı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*