Temsilciler, Rusya’yı protesto etmek için toplantıyı terk etti

Kyodo’nun haberine nazaran, Asya-Pasifik bölgesi ticaret bakanları ve öbür iştirakçi ülkelerin temsilcileri, iki günlük APEC konferansının açılış aktifliği gayesiyle Tayland‘ın başşehri Bangkok‘ta bir ortaya geldi.

Toplantıda ABD, Japonya, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda’dan bakanlar, Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Maksim Reşetnikov‘un sabah oturumunda kelam almasının akabinde toplantıyı terk etti.

Böylelikle temsilciler, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik başlattığı işgali protesto etti.

APEC ticaret bakanları, kelam konusu toplantıda salgın kısıtlamalarının hafiflemesiyle üç yıl ortadan sonra yapılan birinci sefer yüz yüze görüşme fırsatı buldu.

APEC forumunu oluşturan 21 iktisadın bir ortaya geldiği toplantıda, salgın sonrası periyotta ticaret ve yatırımın teşviki, bilhassa bölgede özgür ticaret yolları gündeme geldi.

Tayland Ticaret Bakanı Jurin Laksanawisit, açılış konuşmasında yaptığı açıklamada, “Bu yılki APEC ticaret bakanları toplantısının sonucunun, Covid-19 sonrası devirde çeşitli alanlarda bölgesel ekonomik büyümenin toparlanması ve canlandırılması için siyaset tarafını belirlemeye yardımcı olmada değerli bir rol oynayacağını umuyoruz.” tabirini kullandı.

Tayland hükümeti, bu yıl APEC lideri olarak kelam konusu toplantılara mesken sahipliği yapıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.