TBMM Sosyal Kooperatifçilik Alt Komisyonu toplandı

TBMM Dilekçe Komisyonu bünyesinde kurulan Sosyal Kooperatifçilik Kapsamında İsrafın Önlenmesine Yönelik Uygulamaların Araştırılması ve Yaygınlaştırılması Alt Komisyonu, AK Parti Bolu Milletvekili Arzu Aydın başkanlığında toplandı.

Komisyon Başkanı Aydın, dezavantajlı grupların desteklenmesi amacıyla faaliyette bulunan sosyal kooperatifler ile bunların israfın önlenmesindeki yeri konusunda ilgili kurumlarla çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

Sosyal kooperatiflerle ilgili iyi uygulama örneklerini incelediklerini ifade eden Aydın, ayrıca idari, mevzuat yönünden yapılması gerekenleri belirlemek, illerdeki kooperatifçilik faaliyetlerini yerinde görmek için bugüne kadar 6 toplantı gerçekleştirdiklerini aktardı.

Ticaret Bakanlığı Genel Müdür Yardımcısı Vekili Seçkin Cenkış ise sosyal kooperatifçilik konusu ilk gündeme geldiğinde, neler yapılabileceği, nasıl geliştirilebileceği konusunda çalışmalar gerçekleştirdiklerini söyledi.

Bu konuda paneller, eğitimler, çalıştaylar düzenlediklerini dile getiren Cenkış, sosyal kooperatiflerin yasal zemine oturtulması için de çalışmalar yürüttüklerini belirtti.

Kooperatifler Kanunu’nda bu konuda değişiklik yapıldığını ifade eden Cenkış, “Şu an değişikliğin uygulanması konusunda çalışıyoruz. Faaliyetlerin daha şeffaflaşması, ortakların bilgi edinmesinin daha kolaylaşması anlamında da çalışmalarımız oldu.” bilgisini verdi.

Cenkış, hazırlanan 12. Kalkınma Planı kapsamında kooperatiflere yönelik çalışmalar yapıldığını dile getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir