Tansiyon Değerleri Ne Olmalıdır?

Tansiyon Değerleri Ne Olmalıdır?

Kan basıncının anormal bir şekilde düşmesi hipotansiyon olarak tanımlanır. Peki, tansiyon düşmesinin belirtileri nelerdir? Tansiyon değerleri ne olmalıdır? Tansiyon düşmesinin nedenleri nedir? Tansiyon düşmesine ne iyi gelir? Detaylar haberimizde…

Kan basıncının anormal bir şekilde düşmesi hipotansiyon olarak tanımlanır. Peki, tansiyon düşmesinin belirtileri nelerdir? Tansiyon değerleri ne olmalıdır? Tansiyon düşmesinin nedenleri nedir? Tansiyon düşmesine ne iyi gelir?

TANSİYON DÜŞÜKLÜĞÜ BELİRTİLERİ NELERDİR?

– Baş dönmesi

– Kalp atışının hızlanması

– Halsizlik ve yorgunluk

– Bulanık görme

– Mide bulantısı

– Hızlı nefes alıp verme

– Nemli, soğuk ve soluk cilt

– Zihin bulanıklığı

– Konsantrasyonda zorlanma

– Bayılma

TANSİYON DEĞERLERİ NE OLMALIDIR?

Düşük: Büyük tansiyon 10 – küçük tansiyon 6’dan az olanlar

Normal: Büyük tansiyon 12 – küçük tansiyon 8

Yüksek: Büyük tansiyon 13.5 – küçük tansiyon 8.5’in üstünde

TANSİYON DÜŞMESİNİN NEDENLERİ NELERDİR?

– Vücudun uzun bir süre boyunca susuz kalması

– Vücutta meydana gelen tuz eksikliği

– Vücutta ortaya çıkan birtakım enfeksiyonlar

– Böbrek üstü bezlerin yetersiz çalışması

– Çok fazla kusma

– Hamilelik

– Şeker hastalığı

– Kan kaybı

– Magnezyum eksikliği

TANSİYON DÜŞMESİNE İYİ GELEN DOĞAL YÖNTEMLER 

– Tuzlu ayran: Tuzlu ayran içmek düşük tansiyon durumunda uygulanan en yaygın yöntemdir. Tuzlu ayranın düşük tansiyona anında müdahale etmesi bu rahatsızlıkta akla gelen ilk yöntem olmasını sağlamıştır.

– Havuç: Havucun yüksek miktarda potasyum içermesi düşük tansiyon durumlarında tüketilmesinin sebebidir. İçerdiği potasyum ile kan basıncını dengeleyen havuç, tansiyona müdahale eden bir sebzedir. Tansiyon düşüklüğünde havuç suyu sık sık önerilmektedir. 

– Ispanak: Magnezyum eksikliği, düşük tansiyonun bilinen nedenlerinden biridir. Ispanak içerdiği magnezyum ile düşük tansiyonu önleyebilmektedir. Ispanağı çiğ olarak tüketmeniz tavsiye edilmektedir.

– Badem sütü: Badem sütü, tansiyonu dengelemede oldukça iyi bir besindir. Badem sütü tamamen doğal olması ile birlikte hem magnezyum hem de potasyum içermektedir. Badem sütünü içerek tansiyon düşüklüğü problemini ortadan kaldırabilirsiniz.

– Tuzlu Zeytin: Kahvaltıların vazgeçilmezi olan tuzlu zeytin sayesinde düşük tansiyonu önleyebilirsiniz.

– Sıcak ortamlardan uzak durulmalı: Hamam banyosu, buhar banyo gibi  aşırı sıcak ortamlarda uzun süre kalınmamalı, güneşlenirken dikkatli olunmalıdır.

Ani hareketlerden kaçınılmalı: Kişi, ani bedensel hareketlerden kaçınmalıdır bilhassa yataktan kalkarken oturur durumdan ayağa kalkarken yavaş ve kademeli hareket etmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.