Son dakika: Meteoroloji ve AKOM’dan peş peşe ikazlar: Saat verildi, Ankara ve İstanbul…

Son dakika haberi… Son hava varsayımlarına nazaran; İstanbul’da öğle saatlerinden itibaren yer yer kuvvetli sağanak yağış beklenirken Ankara’nın yüksek kesitlerinde de (Çamlıdere, Kızılcahamam) akşam saatlerinden Perşembe sabah saatlerine kadar yer yer kar ve karla karışık yağmur bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere nazaran, yurdun kuzey, iç ve doğu kesitlerinin kesimli yer yer çok bulutlu, Marmara, Kuzey Ege, Batı Akdeniz’in iç kısımları, Doğu Akdeniz’in Toroslar mevkii, Batı Karadeniz, Orta Karadeniz kıyıları, Doğu Anadolu’nun doğusu (Ardahan hariç) ile Ankara, Çankırı, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Çorum, Amasya ve Giresun etraflarının mahallî olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, öbür yerlerin kesimli ve az bulutlu geçeceği iddia ediliyor. Yağışların, Marmara’nın kuzey ve batısı ile Bursa ve Yalova etraflarında mahallî olarak kuvvetli olması bekleniyor.

Hava sıcaklığının kuzeybatı kısımlarda yağışla ve kuzeyli rüzgarla birlikte hissedilir derecede (4 ila 10 derece) azalacağı, iç kesitlerde 2 ila 4 derece artacağı, öteki yerlerde değerli bir değişiklik olmayacağı iddia ediliyor.

Rüzgarın batı bölümlerde kuzey ve kuzeybatı vakitle kuzeydoğu, Akdeniz kıyıları ile iç ve doğu bölümlerde güney ve güneybatı taraflardan hafif, orta sıra orta kuvvette, Marmara ve Kuzey Ege kıyılarında yer yer kuvvetli (40-60 km/saat) olarak eseceği kestirim ediliyor.

MAHALLÎ KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların, Marmara’nın kuzey ve batısı ile Bursa ve Yalova etraflarında mahallî olarak kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz kaidelere karşı (Ani sel, lokal su baskını, mahallî dolu yağışı, yıldırım düşmesi, yağış anında kuvvetli rüzgar, trafikte aksamalar vb.) dikkatli ve önlemli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI: Rüzgarın Marmara ve Kuzey Ege kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu istikametlerden kuvvetli (40-60 km/saat) olarak esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz kaidelere karşı dikkatli ve önlemli olunması gerekmektedir.,

AĞAÇ DEVRİLEBİLİR, TABELA UÇABİLİR UYARISI

Şiddetli yağışlar nedeniyle ulaşımın aksamaması, yollarda, dere yataklarında su baskınları oluşmaması için İBB takımlarının hazırlıklarını tamamladığı belirtilen açıklamada, ağaç devrilmesi, tabela uçması üzere aksiliklere karşı dikkatli olunması ihtarında bulunuldu.

MARMARA

Modüllü ve çok bulutlu, sabah Trakya kesiti ile öğlen saatlerinden itibaren bölge genelinin sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği kestirim ediliyor. Yağışların bölgenin kuzey ve batısı ile Bursa ve Yalova etraflarında lokal olarak kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın kuzey ve kuzeydoğu taraflardan kuvvetli (40-60 km/saat) olarak esmesi bekleniyor.

EDİRNE °C, 27°C

Kesimli ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların öğlen saatlerinde lokal olarak kuvvetli olması bekleniyor.

İSTANBUL °C, 24°C

Kesimli ve çok bulutlu, sabah saatlerinde batı kısımları ile öğlen ve akşam saatlerinde vilayet geneli sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların öğlen saatlerinde batısında, akşam vilayet genelinde mahallî olarak kuvvetli olması bekleniyor.

KIRKLARELİ °C, 26°C

Modüllü ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların öğlen saatlerinde mahallî olarak kuvvetli olması bekleniyor.

KOCAELİ °C, 29°C

Az bulutlu, vakitle modüllü ve çok bulutlu, öğlen saatlerinden itibaren sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların akşam saatlerinde lokal olarak kuvvetli olması bekleniyor.

EGE

Az bulutlu ve açık, vakitle kuzey ve iç bölümlerinin kesimli, yer yer çok bulutlu, Kuzey Ege’nin lokal olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği iddia ediliyor. Rüzgarın Kuzey Ege kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu istikametlerden kuvvetli (40-60 km/saat) olarak esmesi bekleniyor.

A.KARAHİSAR °C, 26°C

Kesimli bulutlu

DENİZLİ °C, 31°C

Modüllü bulutlu

İZMİR °C, 30°C

Az bulutlu ve açık, vakitle kesimli, yer yer çok bulutlu, akşam saatlerinde kuzey kısımları ile gece saatlerinden sonra vilayet geneli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

MANİSA °C, 33°C

Az bulutlu ve açık, vakitle modüllü, yer yer çok bulutlu, gece saatlerinden sonra sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

AKDENİZ

Kesimli, iç ve doğu bölümlerinin yer yer çok bulutlu, Batı Akdeniz’in iç kesitleri ile Doğu Akdeniz’in Toroslar kısmının mahallî olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği iddia ediliyor.

ADANA °C, 28°C

Modüllü yer yer çok bulutlu, öğlen ve akşam saatlerinde kuzey kısımları mahallî olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

ANTALYA °C, 25°C

Modüllü bulutlu, öğlen saatlerinden sonra kuzeybatısı mahallî olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

HATAY °C, 26°C

Kesimli bulutlu

MERSİN °C, 25°C

Kesimli yer yer çok bulutlu, öğlen ve akşam saatlerinde kuzey kesitleri mahallî olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

İÇ ANADOLU

Az bulutlu ve açık vakitle kesimli yer yer çok bulutlu, gece saatlerinden sonra Ankara, Çankırı, Kırıkkale, Kırşehir ve Konya etraflarının mahallî olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği varsayım ediliyor.

ANKARA °C, 27°C

Az bulutlu ve açık, vakitle kesimli yer yer çok bulutlu, gece saatlerinden sonra lokal olmak üzere sağanak yağışlı

ÇANKIRI °C, 28°C

Az bulutlu ve açık, vakitle modüllü, yer yer çok bulutlu, gece saatlerinden sonra mahallî olmak üzere sağanak yağışlı

ESKİŞEHİR °C, 28°C

Az bulutlu ve açık, vakitle modüllü yer yer çok bulutlu

KONYA °C, 27°C

Az bulutlu ve açık, vakitle kesimli yer yer çok bulutlu, gece saatlerinden sonra mahallî olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

BATI KARADENİZ

Kesimli vakitle çok bulutlu, bölge genelinin mahallî olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği varsayım ediliyor.

BOLU °C, 25°C

Kesimli, vakitle çok bulutlu, akşam saatlerinden itibaren sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

DÜZCE °C, 29°C

Kesimli vakitle çok bulutlu, öğlen saatlerinden itibaren lokal olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

KASTAMONU °C, 26°C

Kesimli, vakitle çok bulutlu, öğlen saatlerinden itibaren sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

ZONGULDAK °C, 25°C

Kesimli vakitle çok bulutlu, öğlen saatlerinden itibaren lokal olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

ORTA ve DOĞU KARADENİZ

Kesimli ve az bulutlu, vakitle çok bulutlu, gece saatlerinden sonra Orta Karadeniz kıyıları ile Çorum ve Amasya etraflarının sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği varsayım ediliyor.

AMASYA °C, 31°C

Kesimli ve az bulutlu, vakitle çok bulutlu, gece saatlerinden sonra sağanak yağışlı

ORDU °C, 24°C

Modüllü ve az bulutlu, vakitle çok bulutlu, gece saatlerinden sonra sağanak yağışlı

SAMSUN °C, 25°C

Modüllü ve az bulutlu, vakitle çok bulutlu, gece saatlerinden sonra sağanak yağışlı

TRABZON °C, 21°C

Modüllü ve az bulutlu, vakitle çok bulutlu

DOĞU ANADOLU

Kesimli ve az bulutlu, doğu kesitlerinin yer yer çok bulutlu, Kars, Erzurum, Ağrı, Iğdır, Van, Muş, Bitlis, Şırnak ve Hakkari etraflarının mahallî olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği iddia ediliyor.

ERZURUM °C, 19°C

Kesimli yer yer çok bulutlu, öğlen saatlerinden sonra mahallî olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

KARS °C, 19°C

Kesimli yer yer çok bulutlu, öğlen saatlerinden sonra mahallî olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

MALATYA °C, 24°C

Modüllü ve az bulutlu

VAN °C, 17°C

Kesimli yer yer çok bulutlu, sabah ve öğlen saatlerinde lokal olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

GÜNEYDOĞU ANADOLU

Kesimli ve az bulutlu geçeceği kestirim ediliyor.

DİYARBAKIR °C, 26°C

Kesimli ve az bulutlu

GAZİANTEP °C, 26°C

Modüllü ve az bulutlu

SİİRT °C, 26°C

Modüllü ve az bulutlu

ŞANLIURFA °C, 29°C

Modüllü ve az bulutlu

DENİZLERDE HAVA

Marmara ve Kuzey Ege’de fırtına; Güney Ege’de fırtınamsı rüzgar bekleniyor.

KARADENİZ

Hava Durumu: Az bulutlu, batısı öğlenden itibaren gök gürültülü sağanak yağışlı; Rüzgar: Batı Karadeniz’de kuzey ve kuzeybatıdan 4 ila 6, öğlenden itibaren 7; Doğu Karadeniz’de doğu ve güneydoğudan, akşamdan itibaren kuzeybatıdan 3 ila 5, akşama kadar kuzeyi 6 kuvvetinde; Dalga: 1,5 ila 2,5 m, batısı 3,0 m; Görüş: Düzgün, yağış anında orta.

MARMARA

Hava Durumu: Az bulutlu, öğlen ve akşam saatlerinde gök gürültülü sağanak yağışlı; Rüzgar: Batı ve güneybatıdan 3 ila 5, öğlenden itibaren kuzeydoğudan 6 ila 8 kuvvetinde; Dalga: 2,0 ila 3,0 m; Görüş: Düzgün, yağış anında orta.

EGE

Hava Durumu: Az bulutlu, kuzeyi öğlenden sonra gök gürültülü sağanak yağışlı; Rüzgar: Kuzey Ege’de kuzey ve kuzeydoğudan 5 ila 7, akşamdan itibaren 6 ila 8; Güney Ege’de batı ve güneybatıdan 2 ila 4, akşam 5, geceden itibaren 5 ila 7 kuvvetinde; Dalga: 0,5 ila 1,5 m, kuzeyi 3,0 ila 4,0 m; Görüş: Yeterli, yağış anında orta.

AKDENİZ

Hava Durumu: Az bulutlu; Rüzgar: Güney ve güneybatıdan 2 ila 4 kuvvetinde; Dalga: 0,5 ila 1,5 m; Görüş: Uygun.

VAN GÖLÜ

Hava Durumu: Modüllü çok bulutlu, yer yer sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı; Rüzgar: Güney ve güneydoğudan 2 ila 4 kuvvetinde; Dalga: 0,25 ila 0,50m; Görüş: Düzgün, yağış anında orta.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.