SMO askerleri, elleri tetikte Türkiye’den gelecek operasyon buyruğunu bekliyor

TSK sinyali verdi! SMO askerleri, teröristlere göz açtırmıyor…

Suriye’nin kuzeyine yönelik beşinci harekat sahayı hareketlendirdi. Daha evvelki 4 harekatta TSK ile hareket eden Suriye Ulusal Ordusu (SMO) teyakkuza geçti. Tel Rıfat ve Münbiç kırsalındaki cephe sınırlarında elleri tetikte bekleyen SMO askerleri, 24 saat teröristlerin bulunduğu noktaları takip ederken, harekat için Türkiye’den gelecek haberi bekliyor.

Cephe çizgisinde silah ve mühimmatın yanı sıra asker sayısını da arttıran SMO, her 2 kentin de bir an evvel teröristlerden temizlenmesi için misyona hazır. Binlerce Suriyelinin zorla göç ettirildiği Tel Rıfat ve Münbiç’teki meskenlerine dönmek istediğini belirten muhalifler, tek umutlarının Türkiye olduğunu kaydetti. Harekatta yer alacaklarını lisana getiren ordu mensupları, teröristlerle kanlarının son damlasına kadar savaşacaklarını söyledi.

2 SAATLİK ÇATIŞMA

Cephe çizgisindeki SMO askerleri, taciz, akın ve sızma teşebbüslerine karşı PKK’lı teröristlere göz açtırmıyor. Son olarak PKK işgalinde bulunan Tel Rıfat kırsalındaki Minnag askeri havaalanı ve Ayn Dakna bölgesinden SMO askerlerinin bulunduğu bölgeye ateş açıldı. SMO ağır silahlarla anında karşılık vererek teröristleri ateş altına aldı. SMO askerlerinin makineli tüfekler ve kamyonetlere monte edilmiş doçkalardan yaptığı atışlarla atak püskürtüldü.

Münbiç kırsalındaki teröristler de SMO’nun Bab ilçesindeki cephe sınırlarına sızma teşebbüsünde bulundu. Evvelki gece 00.30 sularında Bab’ın doğusundaki Acemi köyüne sızmaya çalışan teröristlerle çatışma çıktı. Teröristler, 2 saat süren çatışmanın akabinde kayıp vererek çekilmek zorunda kaldı.

“GÖREVE HAZIRIZ”

Cephe sınırındaki SMO askerlerinin kumandanı Abu Ali Adduno, sık sık hücum düzenleyen teröristlere anında karşılık verdiklerini söyledi:

“Biz bu taarruzların bir an evvel sona ermesini istiyoruz. Bu atakların sona ermesi, bölgenin büsbütün inançlı hale gelmesi ve teröristlerden arındırılması ile mümkün. Bunun yolu da askeri harekattan geçiyor. Yeni harekatı destekliyoruz, misyona hazırız. Bir an evvel harekatın başlaması ve bölgenin özgürleşmesi için Türkiye’den gelecek buyruğu bekliyoruz.”

HAREKAT UZUN SÜRMEZ

SMO’da bomba imha uzmanı olan Ahmet Muhammed Karaca, beşinci harekat öncesi konuştu. Evvelki dört harekatta olduğu üzere bu harekatta da vazife alacağını söyleyen Karaca, “PKK’nın döşediği mayınları temizliyoruz. Halk bombalardan ziyan görmesin diye bu misyonu yapıyorum. Takımımla birlikte daha evvelki operasyonlarda 250’den fazla mayını imha ettik. Kente girdiğimizde döşenen tüm bombaları imha edecek, güvenliği sağlayacağız. Sivillerin konutuna, topraklarına dönüşüne yardımcı olacağız” diye konuştu.

HALK BİZİMLE

PKK’nın Münbiç ve Tel Rıfat’ta tarım alanları ile sivil yerleşim bölgelerine bombalı tuzaklamalar yaptığını belirten Karaca, geçen yıl bölge halkının terör örgütüne karşı ayaklandığını anlattı:

“ABD tarafından desteklenen örgütün bölgedeki tesiri kırılamadı. Halk için Türkiye’nin operasyonu dışında öteki umut kalmadı. Halk harekatı bekliyor. Bu operasyon uzun sürmeyecek. Kısa müddette zafer elde edeceğiz. Zira halk bizimle. Münbiç ve Tel Rıfat niyet, örgüt onu destekleyenlerin gözünde de bitecek. ABD’nin artık anlaması gerek; bu bölgede halk örgütün yaşamasına müsaade etmeyecek.”

KAYNAK: YENİ ŞAFAK GAZETESİ / YASEMİN ASAN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.