Ses Kısıklığı İçin Doğal Çözümler

Ses Kısıklığı İçin Doğal Çözümler

Ses kısıklığı hastalık değil bir belirtidir. Ses kısıklığına genel olarak üst solunum yolunda ortaya çıkan grip, nezle gibi enfeksiyonlar neden olmaktadır. Ses kısıklığına ne iyi gelir? Ses kısıklığına evde doğal çözüm? Detaylar haberimizde…

Ses kısıklığı hastalık değil bir belirtidir. Ses kısıklığına genel olarak üst solunum yolunda ortaya çıkan grip, nezle gibi enfeksiyonlar neden olmaktadır.

SES KISIKLIĞI NEDEN OLUR?

Ses kısıklığına neden olabilecek diğer yaygın sebepler şunlardır:

– Kafeinli ve alkollü içeceklerin tüketilmesi

– Asit reflü

– Sigara kullanımı

– Ses tellerini aşırı kullanmak

– Alerjiler

– Toksik maddelerin solunması

– Aşırı derecede öksürmek

– Gırtlakta bulunan ses kutusuna darbe almak

SES KISIKLIĞINA NE İYİ GELİR?

– Ilık tuzlu su ile gargara: Ses kısıklığı için ılık tuzlu su ile gargara yapmak olumlu sonuçlar yaratmaktadır. 1 su bardağı ılık suya yarım çay kaşığı tuz ilave edip gargara çözeltisi hazırlayın rahatlama hissedinceye dek boğaz gargarası yapın.

– Solunan havayı nemlendirmek: Nemli hava balgamın inceltilmesi ve boğazdaki tahrişin iyileşmesine katkı sağlar. Ilık su ile duş almak da boğazın nemlendirilmesine fayda sağlayarak ses kısıklığına çözüm sunar.

– Boğaz pastilleri kullanmak: Bal, limon, yeşil çay ya da ekinezya içeren pastiller ses kısıklığına çözüm sunar.

– Elma sirkesi içmek: Elma sirkesi antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Ses kısıklığını gidermek bir çay bardağı suya 1 çorba kaşığı elma sirkesi ve bir çay kaşığı bal ekleyin karışımı tüketin.

– Ballı papatya çayı tüketmek: Papatya çayı, bağışıklık sistemini güçlendiren antioksidanlar içermektedir. 

– Zencefil kökü: Zencefil ses kısıklığını gidermek için iyi bir çözümdür. Zencefil farklı şekillerde hazırlanarak kullanılabilmektedir.

SES KISIKLIĞI İÇİN NE YAPILMALI?

Ses kısıklığı için çözüm önerilerinde bulunan Op. Dr. Zeki Sezgin konuyla ilgili şunları kaydetti: ”Ses kısıklığının geçmesi için yapılacak en önemli iki şey ses tellerini dinlendirmek ve sigara kullanılıyorsa bırakmaktır. Ses tellerinde iltihabi reaksiyon geliştiğinde ses telleri şişer ve tahriş olur. Bu durumun iyileşmesi için zamana ihtiyaç vardır. Bu sebeple çok fazla konuşma veya bağırmayı gerektiren durumlardan kaçınmaya çalışmak gerekir. Bir toplantı veya bir grup önünde konuşmak durumunda kalırsanız ses yükseltici bir hoparlör veya başka bir aygıt kullanmayı deneyebilirsiniz. Şarkı söylemek gibi ses tellerini daha iltihaplı hale getiren aktivitelerden birkaç gün kaçınmak faydalı olur. Sesinizi olabildiğince az ve sizi doğal hissettiren bir seviyede kullanmanız iyi olacaktır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.