Rusya’dan koronavirüs aşısı için yeni adım… Aşının toz halini de üretecek | Video

Rusya'dan koronavirüs aşısı için yeni adım... Aşının toz halini de üretecek | Video
Rusya'dan koronavirüs aşısı için yeni adım... Aşının toz halini de üretecek | Video

Biontech firmasının geliştirdiği aşının -70 derecelerde muhafaza edilmesi gerekliliği, aşı firmalarını da farklı çözümlere itiyor.

Sputnik V isimli koronavirüs aşı geliştiren Rusya, aşının nakliye ve muhafaza kolaylığı sağlanması amacıyla, toz halini üretmeye odaklanacaklarını açıkladı.

Reuters’e demeç veren Rusya Doğrudan Yatırımlar Fonu Başkanı Kirill Dmitriyev, -18 derecede muhafaza edilmesi gereken Sputnik V aşısının daha fazla kişiye erişimini sağlayabilmek için çok düşük sıcaklıklarda depolama ihtiyacını ortadan kaldıracak toz haldeki Sputnik V aşısının üretimine ilkbahardan itibaren ağırlık vermeyi planladıklarını belirtti.

Dmitriyev, “Şubattan itibaren temel olarak liyofilize halde aşı üretimine geçmeyi planlıyoruz. Çoğunluğu olmasa da dozların büyük bir bölümü toz halde üretilecek” dedi.

Dmitriyev, yapılan testlerin toz haldeki aşının bağışıklık tepkisinin sıvı haldekiyle aynı olduğunu gösterdiğini vurguladı.

Rus Biyoteknoloji şirketi BioCad, 23 Eylül’de Sputnik V’nin geliştiricisi Gamaleya Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Araştırma Enstitüsü’yle aşının sıvı halinin yanı sıra toz ve liyofilize halinin üretimini öngören bir anlaşma imzaladıklarını duyurmuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*