Retina Hastalıkları ve Vitrektomi Yöntemi

Retina Hastalıkları ve Vitrektomi Yöntemi

Retina hastalıklarına değinen Doç. Dr. Sevil Arı Yaylalı, retinanın tedavi yöntemi hakkında önemli bilgi paylaşımlarında bulundu. Detaylar haberimizde…

Retina gözün merceğinin hemen arkasında yer alan arka boşluğun iç yüzünü örten tabakadır. Retinanın önündeki boşluğu vitreus isimli şeffaf jel doldurur. Görme için retinanın sağlıklı olması son derece mühimdir. Retina hasarlandığında görme azlığı ve hatta körlük ortaya çıkmaktadır. 

Retina hastalıklarına değinen Doç. Dr. Sevil Arı Yaylalı, ”En sık gördüğümüz retina hastalıkları arasında şeker hastalığının göz tutulumu olan diyabetik retinopatiyi; retinanın damar tıkanıklıklarını; sarı noktanın yaşa bağlı hastalığını; sarı noktanın zarı ve deliğini; retinanın yırtıkları ve retinanın yerinden ayrılması durumu olan retina dekolmanını sayabiliriz.” diye ifade etti.

RETİNA NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Dr. Yaylalı tedavi yöntemi hakkında şunları kaydetti: ”Retina hastalıklarının tedavisinde ilaç, lazer ve ameliyat gibi yöntemler kullanılmaktadır. Ağızdan alınan veya damla ile damlatılan ilaçların retinaya ulaşması zor olduğundan retina hastalıklarında ilaçlar çoğunlukla göz içine iğne ile uygulanmaktadır. Retina hastalıklarında lazer retina yırtıklarının tedavisinde, retina yüzeyinde ortaya çıkan anormal damarların geriletilmesinde ve sarı noktanın bazı hastalıklarında kullanılabilmektedir.  Bu tedavi poliklinik koşullarında göz içine girmeden özel mercekler kullanılarak yapılmaktadır. Retinanın cerrahi hastalıklarının tedavisinde göz küresinin dışına dikilen bant gibi araçlar, göz içine uygulanan gazlar ve vitrektomi gibi yöntemler kullanılmaktadır.  Bu yöntemler arasında hangisinin uygulanacağı, hastalığın cinsi, hastanın yaşı ve  genel durumu ile gözün durumuna göre karar verilmektedir. Ancak günümüzde en sık uygulanan yöntem vitrektomidir. ”

VİTREKTOMİ AMELİYATI NASIL YAPILIR?

Vitrektomi ameliyatında göze iğne kalınlığında tüpler yerleştirilerek bu tüplerden alet giriş çıkışlarıyla retinaya müdahale edilmektedir. Vitrektomi ameliyatı öncesi kan sulandırıcı ilaçların geçici bir sure kesilmesi veya değiştirilmesi gerekmektedir. Ameliyat sonrasında belirli bir süre belli bir pozisyonda yatmak gerekmektedir.

VİTREKTOMİ AMELİYATIYLA TEDAVİ EDİLEN HASTALIKLAR

Retinanın cerrahi müdahaleyle tedavi edilen hastalıkları: 

– Retinanın önündeki vitreus boşluğuna kanamalara yol açan şeker hastalığı veya damar tıkanması gibi retinanın damarlarını bozan hastalıklar

– Retinanın yerinden ayrılması durumu 

– Sarı noktanın cerrahi hastalıklar

– Retina hastalıkları dışında;

– Problemli katarakt cerrahisi sırasında kataraktın gözden uzaklaştırılamamış olması 

– Takılan yapay merceklerin kayması 

– Göz içi mikrobik enfeksiyonları 

– Göz içinde yabancı cisim  giren veya göz içi kanamaya yol açan göz travmaları 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.