Prostat Kanseri Elektrik Akımıyla Tedavi Edilebile...

Prostat Kanseri Elektrik Akımıyla Tedavi Edilebile…

Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Sofikerim, prostat kanserinin elektrik akımı ile tedavi edildiğini açıkladı. Prostat kanseri nasıl tedavi edilir? Detaylar haberimizde…

Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Sofikerim yaptığı açıklamada, prostat kanserinin erkeklerde sık görülen bir kanser türü olduğunu vurgulayarak, ”Prostat kanserinde farklı tedavi yöntemleri uygulanıyor. Elektrik akımıyla tedavi, ülkemizde yeni uygulanmaya başlanan bir yöntem. Bu yöntemde hastada cinsel fonksiyon kaybı ve idrar kaçırma sorunları minimuma düşüyor.” diye belirtti.

PROSTAT KANSERİ ERKEKLERDE ÇOK YAYGIN!

Erkeklerde en sık görülen kanser türlerinden biri olan prostat kanserinin sıklığının arttığına dikkat çeken Prof. Dr. Sofikerim, “Prostat, erkeklerde en sık görülen kanser türlerinin başında geliyor. Yapılan hesaplamalar, dünyada teşhis konan her 4 kanser hastasının birinde prostat kanseri olduğu saptanıyor. Bu hastalıkta yaş önemli bir kriter. Özellikle 50 yaş sonrası prostat kanseri açısından risk artıyor. Araştırmalar, 80 yaşında her iki erkekten birinin prostat olacağını gösteriyor. Bu kadar sık rastlanan hastalığın tedavisi için de yeni araştırmalar yapılıyor ve yeni tedavi yöntemleri geliştiriliyor. Bu araştırmalarda, hastaya az zarar veren, yan etkisi düşük, etkili sonuçları olan yöntemler geliştirilmeye çalışılıyor. Elbette tedavide kullanılan pek çok yöntem var. Ama son yıllarda özellikle cerrahi gerektirmeyen; fokal, yani kanser tümörlerini yok etmeye odaklanan girişimsel yöntemler geliştiriliyor. Elektrik akımıyla kanser tedavisi de bu fokal yöntemlerden biri” diye aktardı.

TÜRKİYE’DE YENİ UYGULANMAYA BAŞLADI!

Elektrik akımı ile prostat kanseri tedavisinin 2010 yılından itibaren başka İngiltere olmak üzere tüm Avrupa ülkelerinde kullanıldığını aktaran Prof. Dr. Sofikerim şunları kaydetti: ”Bu yöntemin uygulandığı hastalar incelendiğinde, başarılı sonuçlar alındığını görüyoruz. Ülkemizde yeni uygulanmaya başladı. Bizim uyguladığımız hastalarda da başarılı sonuçlar alıyoruz. Elektrik akımıyla prostat kanseri tedavisi, MR füzyon cihazı kullanılarak yapılıyor. Yani uzman MR görüntülerini alıyor ve işlem sırasında bu görüntülerden yararlanarak tümörlü dokuyu net bir şekilde görüp, doğrudan uygulayabiliyorlar. Bu işlemi yapmak belirli bir deneyimi gerektiriyor. MR Füzyon cihazının maliyeti yüksek ve dolayısıyla sayıca az. Bu da uzmanların deneyim kazanmasını zorlaştırıyor.”

ERKEN TEŞHİS TÜMÖRÜ GERİLETİYOR!

Bu yöntemin uygun hastalarda kullanılabileceğini aktaran Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Sofikerim, açıklamalarına şöyle devam etti: ”Elektrik akımıyla prostat kanseri her hasta için kullanılan bir yöntem değil. Hastalığı erken evrede teşhis edilen genç hastalarda kullandığımız bir yöntem. Tümör büyüklüğünün 2 cm’den az olması gerekiyor. Bunun yanı sıra tümörün metastaz yapmamış yani diğer organlara sıçramamış olması lazım. Bütün bu kriterleri değerlendirdiğimizde, yaşı genç, düşük riskli tümörü bulunan, cinsel işlev bozukluğu gibi yan etkilerden uzak durmak isteyen hasta grupları için çok uygun bir yöntem”

PROSTAT KANSERİNDE ELEKTRİK AKIM TEDAVİSİ

Prostat kanserinin elektrik akımı ile tedavisinde MR görüntülerinin alınmasının oldukça kritik olduğunu söyleyen Prof. Dr. Mustafa Sofikerim, ”Bu yöntemde MR görüntüleri alınıyor ve tümör bölgesi işaretleniyor. Elektrik akımı vermeden önce füzyon biyopsi cihazı ile prostatın içindeki tüm kanser dokularını görebiliyoruz. Böylece doğru noktalar belirlenmiş oluyor. Tümör bölgesini işaretliyoruz, 1 cm ara ile iki iğne yapıyoruz, bu özel iğnelerden biri yüksek elektrik akımını işaretlenen alana aktarıyor, diğer iğne akımı dışarı aktarıyor. Elektrik hücre duvarında delikler açıyor, delikler de hücrenin iç yapısını bozuyor. Dolayısıyla tıpta apopitoz olarak tanımlanan doku ölümü gerçekleşiyor. Yani bu şekilde kanser hücreleri ölmüş oluyor.” dedi.

Tedavinin uygulanması hakkında önemli noktaların altını çizen Sofikerim, ”Hastaya genel anestezi veriyoruz. Prostatın hastalıklı olan bölgesine çok kısa süre elektrik akımı veriliyor. Ancak bu akım, sağlıklı hücrelere zarar vermiyor ancak kanserli dokuyu yakarak ortadan kaldırıyor. Bu yöntemin hastaya sağladığı en önemli sonuçlardan biri, klasik ameliyatlarda görülebilen idrar kaçırma ve cinsel işlev bozukluğunun görülme oranını çok aza düşürüyor. Yan etki görülmemesi hastaları çok olumlu etkiliyor. Elektrik akımı tedavisinden sonra hastalık bir kez daha tekrarlarsa yeniden aynı tedavi uygulanabiliyor.” diye açıkladı.

Prof. Dr. Mustafa Sofikerim, açıklamalarını sonlandırırken prostat kanserinin erken teşhisi için erkeklerin 50 yaşından sonra yıllık PSA testini aksatmamaları gerektiğini vurgulayarak aile öyküsünde kanser olanlar için kontrollere başlama yaşının 40 olduğunu belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.