Posta Gazetesi Haydar Dümen’e sorulan yeni sorular (7 Ağustos...

Posta Gazetesi Haydar Dümen’e sorulan yeni sorular (16 Ağustos…

Damar yırtılmış

Paylaş

Damar yırtılmış

56 yaşındayım ve sertleşme sorunu yaşıyorum. Doktorum damar yırtılması olduğunu söyledi. Acaba tedavisi var mıdır?

CEVAP

Değerli okurum, doktorun söylediği doğrudur. Ama bunun için penis damarlarının ölçülmesi gerekir. Bunun da adı renkli penis dopleridir. Teşhis öyleyse onun kesin tedavisi var. Önce bir teşhisi tam koyalım. Gerisine bakarız.

Bakire miyim?

Paylaş

Bakire miyim?

19 yaşında kızım. Erkek arkadaşımla birkaç gün önce sürtünme yoluyla birlikte olduk. Yanlışlıkla penisi vajinama girdi. Benden kan gelmedi. Acaba ben hâlâ bakire miyim?

CEVAP

Sevgili okurum, esnek zara sahip birisin. Yüzde 25 dolaylarındaki kanamayan grubun içindesin. Olacak olan olmuş, geçmiş olsun.

Sorun çıkar mı?

Paylaş

Sorun çıkar mı?

21 yaşındayım. Penisimin boyu 13, kalınlığı da 4.5 santim. İleride evlendiğim zaman sorun yaratır mı? Bir de mastürbasyon yaparken penisimin boyu ve kalınlığı değişiyor. Acaba neden?

CEVAP

Okurum, her şey normal ve işler yolunda. Ama gereksiz şüpheler aklında. Kov onları, çık yola, bak sağa, sola. Bir kız arkadaşın olsun, ruhun mutlulukla dolsun. Anlaştık mı yavrum? Merak etme sorun olursa ben seni korurum.

Zevk almıyorum

Paylaş

Zevk almıyorum

Bir yıldır evliyim ve eşimle cinsel ilişkiye her girdiğimizde karım beni tatmin etmiyor. Ben ise onun tatmin olması için elimden geleni yapıyorum. Ama ben bir türlü zevk alamıyorum. Bu konuda ne yapmam lazım?

CEVAP

Değerli okurum, sanırım mastürbasyona şartlanmış birisin. Yaşını yazmadığın için daha net bir şey söyleyemiyorum. Ancak toplumda çok gördüğümüz olaylar olduğu için böyle uzaktan bir teşhis koydum. Eşinle fanteziler keşfedin. Ve sen de kaçamak mastürbasyon yapıyorsan bunu eşinden gizleme. Belki aranızda ortak bir çözüm bulabilirsiniz.

Sevgilim hamile kalır mı?

Paylaş

Sevgilim hamile kalır mı?

21 yaşındayım. Kız arkadaşımla birkaç defa prezervatifsiz ilişkiye girdim. Aynı gün içinde ilişkiye girdik ama boşalmadım. Hamile olmasından çok korkuyorum. Ben mi çok kuruntu yapıyorum? Uykularım kaçıyor.

CEVAP

Değerli okurum, kuruntun var ama ihtimal çok zayıf da olsa kuruntu yapmakta haklısın. Rahat etmek için prezervatif kullanıver, olsun bitsin.

Acaba düzelir mi?

Paylaş

Acaba düzelir mi?

18 yaşındayım. İki hafta mastürbasyon yapmamıştım. İlk deneyimimi bir hayat kadınıyla yaşadım. Çok kötüydü. Bundan sonra kadınlara ilgi duymamaya ve daha az mastürbasyon yapmaya başladım. Cinsel istek duymuyorum. İyi bir deneyimle düzelir mi? Bundan kurtulabilir miyim?

CEVAP

Yavrum, o ortamın olumsuzlukları, estetik boyutu çok yüksek cinsellik gibi çok yüce duyguları olumsuz etkiler. Bir zaman dilimi içinde köreltir. Değerli okurum, cinselliğe kafanı çok taktığın belli. Bir süre ruhunu dinlendir. Kadın-kız olaylarını duygusal olarak düşün ve yaşamaya bak. Mastürbasyona bir süre ara ver. Sonra haftada 2-3 kez yaparsın. Ama asıl önemlisi işin. O iş ki, önce aşın sonra eşin olma yolunda senin dayanağın, sorumluluğun, güvenin ve cinselliğin tıkır tıkır rayında işlemesi için arabanın benzini gibi rol oynayacak. Benzin olmazsa araba ne işe yarar?

Nasıl uzatırım?

Paylaş

Nasıl uzatırım?

18 yaşındayım. Sevgilimle ilişkiye giriyorum ama sevgilim penisimin boyunun çok kısa olduğunu ve ilişkiye girmek istemediğini söylüyor. Acaba penisimin boyunu nasıl uzatabilirim? Bir de internette ve bazı yerlerde penis büyütücü haplar satılıyor. Acaba bunları kullanmamda bir sakınca var mı?

CEVAP

Değerli okurum, haplar büyütmez. Vakum pompaları büyütmez. Yani ameliyatın dışında hiçbir şey penisini büyütmez. Sana önerim, penisin ereksiyon halindeyken eline bir cetvel al. Şöyle bir boyunu ölç. 10 santimden yukarı ise iyi. 12 ile 14 arası ise ideal. 15 normal. 16’dan fazlası biraz büyük. Öğrendin mi yavrum?

Akıntı oluyor

Paylaş

Akıntı oluyor

Haftada 2-3 kez belirli günlerde mastürbasyon yapıyorum. Yapmadığım zaman idrarımda kötü bir akıntı oluyor. Bu normal mi? Önceden de çok kötü akıntı oluyordu. Ne yapmalıyım?

CEVAP

Değerli okurum, yapacağın şey idrar tahlili yaptırmak. İltihap yoksa sorun yok. Bu sayıda mastürbasyona devam.

Nasıl zevk alırım?

Paylaş

Nasıl zevk alırım?

19 yaşında kızım, birkaç aydır erkek arkadaşımla seks yapıyoruz. Arkadaşım her seferinde çok memnun oluyor. Ama ben ne öpüşmekten ne de temastan zevk alıyorum. Zevk almak için ne yapmam lazım?

CEVAP

Sevgili okurum, yaşadığın bu duygular senin yetiştirilme koşulların ve cinselliğe bakış açınla ilgili. Tabii ki bunların değişmesi gerekir. Zamana ihtiyacın var. Ama bazen de bakarsın çok sevdiğin cinsel heyecanı yeterince vermeyebilir de bir başkası seni çok etkileyebilir. Bunlar çok karmaşık konulardır.

Gebelik mümkün mü?

Paylaş

Gebelik mümkün mü?

21 yaşında kızım. Bir ay önce nişanlımla yüzeysel bir birliktelik yaşadık. Bakirelerin de hamile kalabileceğini öğrendim. Sizce böyle bir şeyin olması mümkün mü?

CEVAP

Sevgili okurum, mümkündür. Gebe kalan kız ya da kadın gebelik süresince adet görmez. Yani adet görme günün 15-20 gün geçmişse, gebe kalmış olma olasılığın yüksektir.

BÖYLE SORU YOK!

Paylaş

BÖYLE SORU YOK!

Mavi haplardan kullanayım mı?

Yaşım 55. Son zamanlarda cinsel isteğim azaldı. Şekerim normal, kolesterol var. Eskiden sekse çok düşkündüm şimdi çok azaldı. Son 3 ilişkim yarıda kaldı. İlişkide boşalmadan penisim iniyor, isteğim kaçıyor. Bundan sonra da böyle olacak diye ilişkiye girmeme kararı aldım. Ne önerirsiniz, mavi haplardan kullanayım mı?

CEVAP

Değerli okurum, yaş ilerledikçe bakım masrafları da artıyor. Beyin istese, beden ayak uyduramıyor. Anlayacağın kablolardaki kopukluk iletişimi sağlayamıyor. Bir, iki bakımla düzelmeyecek şey değil. Hiç şaşırma, heyecandan kekeleme. Kanındaki şeker için “normal” diyorsun. O zaman sorun yok, bir, iki yağlamayla işi çözeriz ve acil şifalar dileriz.

GÜNÜN SORULARI

Paylaş

GÜNÜN SORULARI

Mastürbasyondan kurtulmak istiyorum

18 yaşında kızım. Kendimi bildim bileli mastürbasyon yapıyorum. Stresli bir aile hayatım vardı, ne zaman strese girsem mastürbasyon yaptım. Bundan kurtulmak istiyorum. Bıktım artık.

CEVAP

Sevgili yavrum, bir insanın tüm davranışları ve zevkleri cinsel olaylarla ilgili değildir. İnsanın kişiliği her yönden doymalıdır. Kısaca, enerjinin bir yönde tüketilmesi anlamlı ve verimli olmaz. Cinsel güdüler doyum ister. Bu isteği senin gibi fazlaca duyan bireyler enerjilerini başka yönde tüketmeli. Örneğin spor yapmak, kitap okumak, gönüllü projelerde çalışmak sayılabilir. İnsan ne kadar az yalnız kalırsa, mastürbasyon yapma olanağı o kadar azalır. Arada sırada yapılan mastürbasyonun ise hiçbir zararı yoktur. Uğraş, mücadelen uzun sürerse istediğin sonuca ulaşacaksın.

Doymuyorum

Paylaş

Doymuyorum

21 yaşındayım, doymuyorum. Ne yapacağım?

CEVAP

Oğluuum! Sen ne kadar mantıksız birisin. Ya sende hiç düşünce yok mu? Senin gibi 10 adam çıksa, “doymuyorum” dese işler karışır. Genler yollarını şaşırır. Neyin peşindesin? Hangi hastanenin eşiğindesin? Bu işlerin sonu belli olmaz. İnsan doğru yoldan saptı mı, öyle kolay doymaz. Sıradan şeyler karın doldurmaz. Ama unutma, bu gidişle ömrünün sonunda, önüne bir tas çorbayı da kimse koymaz.

GÜNÜN SÖZÜ

Yalan söylemek çok kolaydır, doğruyu söylemek ise her zaman o kadar kolay değildir. H.D.

posta gazetesi haydar dümen cinsellik soruları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.