Posta Gazetesi Haydar Dümen’e sorulan yeni sorular (10 Ağustos...

Posta Gazetesi Haydar Dümen’e sorulan yeni sorular (10 Ağustos…

Zevk almıyorum

Paylaş

Zevk almıyorum

18 yaşında kızım. Sevgilimle yaklaşık 4 aydır ilişkiye giriyoruz. Ben boşalıp boşalmadığımı anlamıyorum. Kaygan bir sıvı geliyor ama mastürbasyon yaparken yaşadığım kasılmaların hiçbirini yaşayamıyorum.

CEVAP

Sevgili okurum, alışacaksın. Zamanla vajinal orgazmı öğreneceksin. Klitoris orgazmdan vajinal orgazma geçiş yapılacak. Bunlar da zamana bağlı.

İktidarsız olursam

Paylaş

İktidarsız olursam

18 yaşındayım. Sık sık mastürbasyon yapıyorum. Az meni geliyor. Önceden çok geliyordu. İktidarsız olurum diye çok korkuyorum.

CEVAP

Değerli okurum, iktidarsız olmazsın ama kendi kendine zarar verirsin. Günlük depolar boşaldığında zamanla isteksiz de olabilirsin. Hep söylüyorum ne ileri ne geri. Gereği kadar mastürbasyon. Gerisini doğaya bırakın.

Ayrılayım mı?

Paylaş

Ayrılayım mı?

Son zamanlarda ne zaman kız arkadaşımla görüşsek hep cinsellikten bahsediyor. Ancak ben henüz geleceğimi garanti altına almadığım için böyle bir yükün altına girmek istemiyorum. Böyle giderse ayrılık çanları çalmaya başlayacak. Sorun bende mi, kız arkadaşımda mı?

CEVAP

Değerli okurum, ne oluyor bu kızlarımıza? Neredeyse yüzde 50 erkekler, kızlara baskı yapıyor ama yüzde 50 de kızlar baskı yapıyor. Erkekler kaçıyor! Bu şaşırtıcı tablo sanırım televizyonlarımızın armağanı. Bu çocuklar dünyanın öyle olduğunu sanıyorlar ve uçmaya yelteniyorlar. Ama kuşlar kanat geliştirmeden uçarlarsa yuvadan düşerler, bir yerleri incinir. Aşağıda bekleyen avcının kucağına ya da bir çalının üstüne düşüverirler. Kimisi zar zor kurtulur kimisi ise parçalanır. Sen haklısın. Cinselliği düşünürken onu hazırlayan bütün sosyal ve psikolojik koşullara da uymak gerekir ki hem sorun yaşanmasın hem vicdan azabı. Mutluluk yerine otursun. Ve anılarda da acılı izler kalmasın.

Ya tatmin edemezsem?

Paylaş

Ya tatmin edemezsem?

20 yaşındayım ve sertleşme sorunum var. İlişkiye girdiğimde hemen boşalıyorum ama sertleşmiyor. Acaba ne olabilir? Penisimden lif kopmuş olabilir mi? Evlendiğimde eşimi tatmin edememekten korkuyorum. Ne olur bana yardım edin.

CEVAP

Değerli okurum, teorik olarak organik bir bozukluk olduğunu düşünmüyorum. Penise gelen damarlarda tıkanıklık varsa ya da bu gelen kanın geri dönüş yolu üzerinde onu tutan bir mekanizmada gevşeme olmuşsa sertleşme sorunu yaşanır ve bu sürekli olur. Bu tür sürekli sorunlarda penise ultrasonla bir tetkik yapılır. O da sonuçları yüzde yüz önünümüze koyar. Çok kuşkuluyorsan bunu yaptırırsın, değilse evlenene kadar beklersin.

Onu düşünüyorum

Paylaş

Onu düşünüyorum

22 yaşındayım. İki ay önce 3 yıllık sevgilimden ayrıldım ve çok üzgünüm. Onu görmeden yapamıyorum, her saniye onu düşünüyorum. Kendimi hiç iyi hissetmiyorum. Sizce ne yapmalıyım?

CEVAP

Değerli okurum, kızın önünü kesme, ona yol ver. Bitmiş yavrum. Onun özgürlük hakkı. Geçmişte öyle düşünmüş. Bugün böyle düşünüyor. Pekala bu evlilikte de başına gelebilirdi. Ya da sen aynı onun gibi duygu olarak veya evlendiğinizde de olayı bitirebilirdin. Biraz acı çekersin ama bu sizin kurtuluşunuz demektir. Ne kadar üzerine gidersen o kadar kaçar ve tepki alırsın.

Utanıyorum

Paylaş

Utanıyorum

23 yaşındayım. Erkekliğimden utanıyorum. Penisim çok küçük, sadece 10 santim. Korkumdan evlenemiyorum. Cinsel organımı nasıl büyüteceğim? İsyan ediyorum, ne olur bana yol gösterin.

CEVAP

Okurum, içimden bir ses ölçüm hatası yaptığını söylüyor. Sertleşmiş hali 10 santim ise senin evliliğini de yürütür, mutluluğunu da sağlar. Ancak kilon var ve kasıkta yağ birikintisi varsa 1-2 santim penis boyu yağ dokusu tarafından yutulur. Eğer sönük hali 10 santim ise senin penisin adamakıllı büyük demektir. Penisi büyütmenin tek yolu operasyondur. Ruh sağlığını bozma, başın dik, kızlardan kaçma. Bir ürolog muayenesinden geç. Geleceğine sağlam adımlarla yürü.

Daha arzuluyum

Paylaş

Daha arzuluyum

27 yaşında, 4 yıllık evliyim. Karımla ilişkiye girdiğimizde ben daha çok zevk alıyorum ve daha arzuluyum. Eşimin daha çok zevk almasını sağlamak için ne yapmalıyım?

CEVAP

Değerli okurum, diyelim ki çalışırken eşin aklına düştü, telefona sarıl “Karıcığım nasılsın, iyi misin? Vallahi seni özledim” de, küçük bir anı anlat, onu güldür. Akşam eve bir şey lazım olup olmadığını sor. Sofrayı hazırlamaya, salatayı yapmaya yardım eti. Koltuğa oturduğunda onu yanına çağır. Başını biraz omzuna koysun, saçlarını okşa. Yatakta onu yeniden keşfet. Erken boşalman varsa tedavi ol. Bencil davranışların varsa vazgeç. Sert hareketler yapıyorsan yumuşat. Hadi yavrum, kolay gelsin. Uzun ve zor bir yoldasın. Ancak ne iyi ki bu zevkli bir yol.

Mutsuzum

Paylaş

Mutsuzum

35 yaşındayım, birkaç kez geneleve gittim, kadın kötü davrandı. Yıllardır mastürbasyon yapıyorum. Her şeyim var, evlenmek istiyorum. Ama deneyimsiz olduğum için evleneceğim kadın beni aşağılar mı?

CEVAP

Değerli okurum, kadınlardan bu denli uzak kalmamalısın. Güçlü ve dinlenmiş bünyenin idare edilmesi de güç olur. Spor yapmak, açık hava yürüyüşleri cinsel gücünün biraz dışarıya atılmasına yardımcı olabilir. Bu yolları deneyerek mastürbasyonu bırak. Her alışkanlık gibi bu da kolay bırakılamaz. Ancak tek çıkar yol, iradeni kullanman. Beğeneceğin, seveceğin bir kadınla ilişki kurmalı ya da evlenmelisin.

BÖYLE SORU YOK!

Paylaş

BÖYLE SORU YOK!

Kanamadı, aklıma kötü şeyler geliyor

22 yaşındayım, 1 hafta önce 19 yaşındaki kız arkadaşımla birlikte oldum. Adetinin son günüydü ama hiç kanaması olmadı. Aklıma kötü şeyler geliyor. Daha önce birliktelik yaşayıp yaşamadığını nasıl anlarım?

CEVAP

Anlayamazsın oğlum. Anlasan ne yapacaksın? Sen kimsin? Bu, alışveriş merkezinden aldığın bir eşya mı eve getirince bozulmuş olup olmadığına bakacaksın? Canım kızlarımız, ergenlik döneminin enerjisiyle oyuna geliyorlar. Bir de kendilerini kanıtlamak için bol bol kanayacaklar mı? Madem kendini hazır hissedip cinsel ilişkiye giriyorsun, o zaman biraz cinsel eğitim de al genç okur. Bu da senin sorumluluğun. Araştır bakalım, kızlık zarı nedir? Neden vardır? Çeşitleri nelerdir? Hangisi kanar, hangisi kanamaz? Sahi, benim de aklıma kötü şeyler geliyor. Senin kaçıncı deneyimin bu?

GÜNÜN SORULARI

Paylaş

GÜNÜN SORULARI

Orgazm olamıyorum

Bir aylık evli kadınım. Eşimle çok mutlu bir beraberliğimiz var. Ama son zamanlarda orgazm olamıyorum ve nedenini bilmiyorum. Bir de kokulu akıntım var. Acaba iltihaptan mı?

CEVAP

Sevgili okurum, genital akıntı tek başına bir hastalık değildir, uzmana başvur. Cinsel organların hijyeni, sağlıklı bakımı asıldır. Akıntının türü saplandıktan sonra ilaç tedavisi verilir. Kadınlarda orgazm güçlüğü çok yaygın bir sorun olmakla çözümü de henüz uzmanlar tarafından bulunabilmiş değildir. Genellikle vajinal orgazm olamayan kadınlarda, G noktası denilen klitorisin uyarılmasıyla orgazm gerçekleşir. Bu konuda daha detaylı ve teknik bilgi almak için bir terapistin yardımına başvurabilirsin. Yavrum, tedavi olmaktan çekinme.

Beklediğime değecek mi?

Paylaş

Beklediğime değecek mi?

18 yaşında kızım. Sevgilimle 6 aydır flört ediyoruz. Evlenmek için 4 yıl okulun bitmesini bekleyeceğiz. Ben o gece umduğumu gibi olmazsa diye korkuyorum. Beklediğime değecek mi?

CEVAP

Sevgili okurum, ‘Ne umdum ne buldum’ beklentilerinin sonucu budur. Umutlar hep büyük, gerçekler hep çetindir. Bak üniversiteye de başlamışsın. Ülkemizde evliliklerin yüzde 90’ı hep umuda bağlıdır. Umut da piyango gibidir. Ancak yüzde 10’u beklediğini bulur. Bu iş konfeksiyon giymeye benzemez, özel dikiş ister. ‘Ne çıkarsa bahtıma’ konusu da cinsellikte çok yönlü bir denklem olduğundan beklediğini de bulamayacaksın. Benden bu kadar. Ama okulu asla ekme.

GÜNÜN SÖZÜ

Aşkın sonsuzluğunda erimek isteyenler, gerçeklerin katılığında unufak olurlar. H.D.

cinsellik haydar dümen cinsel sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.