Otizm nedir? Otizm nasıl anlaşılır?

Otizm nedir? Otizm nasıl anlaşılır?

Çocukların gelişimini her daim takip etmek çok önemlidir. Otizm genellikle yaşamın ilk 3 yılında görülmektedir. Otizmin belirtilerini bilmek erken tanı koyulup özel eğitime başlanması için oldukça önemlidir. “Otizm nedir” sorusunun cevabını bilmek ve “otizm nasıl anlaşılır” sorusuna yanıt bulmak için detaylar haberimizde.

Otizm nedir?

Otizm genellikle ilk 3 yaşta başlayan ve hayat boyu devam eden, kişinin etrafıyla sözel ve sözel olmayan şekilde uygun ilişki kuramaması şeklinde ifade edebileceğimiz gelişimsel bir bozukluktur. Günümüzde basit testler ile tanısı erken konulabilmektedir. Erken tanı ve uygun rehabilitasyon programı bu vakaların hayata kazandırılmasında büyük rol oynamaktadır.

Otizmin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Genetik olduğu düşünülmektedir. Erkeklerde kızlara oranla daha sık görülür. Otizmlilerin %70’inde zeka geriliği vardır. %’10 unda ise üstün zeka görülebilir. Otizm ile birlikte dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, duygu durum bozuklukları ve epilepsi görülebilir. 

Otizm nasıl anlaşılır?

Bir çocuğa otizm tanısı konulabilmesi için belirtilerin en az 6 tanesini taşıyor olması gereklidir. 

Sosyal etkileşimde yetersizlik ( göz teması kuramama, yaşıtlarıyla ilgilenmeme ve oyun oynamama, normal mimik ve duygusal ifadeleri göstermeme, etkileşim başlatma ve sürdürmede zorluk).

İletişim bozukluğu (konuşamama, aynı kelimenin sürekli tekrarı (ekolali), konuşan çocuklarla iletişim kurmaya çalışmama).

Hayali veya sembolik oyunlar oynamama (hayali oyunlar kurmama, tekrarlayan basit aktiviteler, sürekli aynı rutin hareketleri tekrar etmek, bir nesnenin bir parçasına aşırı takıntılı olmak, duygusal olarak uyarılamama veya aşırı tepki).

Otizmli çocuklarda belirtiler şöyle sıralanır:

Göz teması ya yoktur yada kısıtlıdır.Adı ile seslenince tepki vermezler.Aşırı hareketli veya hareketsiz olabilirler.Çevreleri ile ilgilenmezler.Sarılma ve öpme gibi fiziksel temastan hoşlanmazlar.Konuşmada gecikme vardır.İnsanlarla iletişim yerine cansız varlıklarla ilgilenirler.Topluluk içinde yaşıtları ile diyalog kurmazlar, oyunlara katılmazlar, kendilerini izole ederler.Konuşmayı öğrenseler bile hep aynı kelimeyi tekrar ederler.Konuşmayı iletişim aracı olarak kullanmazlar.Uygun olmayan cümleler kurar kalıp gibi konuşurlar.Konuşma şekilleri ve ses tonları tekdüzedir.İlgisiz şekilde her şeye gülebilir ve kıkırdayabilirler.Bir cismin bir parçasına takıntı yapabilirler. ( örneğin sürekli arabanın tekerleği ile oynamak)Bazı objelere aşırı bağlanabilirler.Düzen takıntıları vardır. Rutinleri bozulduğunda hırçınlaşabilirler.Tekrarlayan bir hareketi örneğin el çırpma, zıplama, kendi etrafında dönme, sürekli öne arkaya sallanma, kanat çırpma gibi yaparlar.Normal çocuklar gibi hayal kurarak oyun oynamazlar, arabaları dizer sürekli tekerini çevirirler.Sürekli aynı oyunları oynarlar.Bazıları çok inatçı ve hırçın olabilir. Sosyal ortama girdiklerinde aşırı korkup tepki verebilirler.Sıklıkla yemek yeme bozukluğu gösterirler.Kendilerine ve etrafındaki eşyalara zarar verebilirler.Tehlikeye karşı duyarsızdırlar.Acıya karşı duyarsızdırlar.Yapılan espriyi veya imayı anlamazlar.Normal öğrenme metotlarına duyarsızdırlar.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.