Ocak Ayında 60 Ülkeye Çay İhracatı Yapıldı

Ocak Ayında 60 Ülkeye Çay İhracatı Yapıldı
Ocak Ayında 60 Ülkeye Çay İhracatı Yapıldı

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) verilerinden hazırlanan derlemeye göre, Türkiye’den ocak ayında altmış ülkeye 392 ton çay dış satımı yapıldı. Söz konu olan dış satımdan da bir milyon 643 bin 128 dolar gelir elde eldi.

Belçika, Almanya ile İsrail en çok çay ihracatı yapılan ülkeler arasında yer aldı. Türkiye’den senenin birinci ayında Belçika’ya 809 bin 688 dolarlık, İsrail’e de 102 bin 293 dolarlık ve  Almanya’ya 125 bin 440 dolarlık çay satımı yapıldı.

2020 yılının aynı döneminde dış satım yapılmayan İsrail, Lübnan, İsveç, Romanya, Danimarka, Uganda, Kuveyt, Japonya, Cezayir,  Kırgızistan, Moğolistan, Gabon, Yeni Zelenda, Bahreyn, Liberya, Fas, Gana, Malezya, İspanya ve Mali’ye de bu dönem çay yollandı.

DKİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Hamdi Gürdoğan, Türk çayı dış satımında geçen yılın sevindiren güzel rakamlarla kapatıldığını ve bu yılın ihracatının da daha üst rakamlara yükseleceğinden umutlu olduklarını dile getirdi.

Bu çerçevede de 2021’e çay dış satımının 1,6 milyon doları aşkın kazançla başladığının altını çizen Gürdoğan, “Her yıl çay ihracatımızın artması yanında ülke çeşitliliğinin de artmasıyla önümüzdeki dönemde ihracat potansiyelimizin daha da artacağına inanıyoruz.” açıklamasında bulundu.

İLİşKİLİ HABERLER Adil Karaismailoğlu: Çin İhracat Treni Çerkezköy'den Xi'an'a Kesintisiz Yolculuğunu Tamamladı

Adil Karaismailoğlu: Çin İhracat Treni Çerkezköy’den Xi’an’a Kesintisiz Yolculuğunu Tamamladı

Çin'e Gidecek 2. İhracat Treni Yola Çıktı

Çin’e Gidecek 2. İhracat Treni Yola Çıktı

Bakan Pekcan: 2020'de İhracatta Rekor Kırdık

Bakan Pekcan: 2020’de İhracatta Rekor Kırdık

Bor İhracatı İçin İlk Tren Yola Çıkacak

Bor İhracatı İçin İlk Tren Yola Çıkacak

Tüm Zamanların En Fazla Ocak Ayı İhracatı Gerçekleştirildi

Tüm Zamanların En Fazla Ocak Ayı İhracatı Gerçekleştirildi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*