NATO’dan flaş PKK açıklaması!

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Avrupa Parlamentosunun Avrupa Birliği (AB)-NATO iş birliği ve Madrid Tepesi’nin sonuçları bahisli oturumuna katıldı, vekillerin sorularını yanıtladı.

AB-NATO ortasında yeni bir ortak bildirinin gündemde bulunduğunu belirten Stoltenberg, “En kısa vakitte bunun üzerinde çalışmaya başlayacağız.” dedi. Stoltenberg, bildirinin AB ve NATO’nun belirlediği 74 ortak projenin uygulanması ve önceliklerin ana sınırlarının belirlenmesi için kıymetli olduğunu söyledi.

Ukrayna’ya takviye konusuna değinen Stoltenberg, “Şu anda odak noktası, Ukrayna’nın bağımsız ve hâkim bir ulus olarak galip gelmesine yardımcı olmak için takviye sağlamaktır. Odak, artık üyelik değil lakin elbette yardım etmek, desteklemek ve savunma ile güvenlik kurumlarını modernize etmek için yaptıklarımız Ukrayna’yı bir noktada üyeliğe de yaklaştıracak.” değerlendirmesini yaptı.

ÜÇLÜ MUHTIRA VE PKK’YA KARŞI İŞ BIRLİĞİ

Stoltenberg, İsveç ve Finlandiya’nın üyeliğiyle ilgili “Üçlü muhtıra halka açık. Herkes okuyabilir. Her ne mevzuda anlaştılarsa orada yazıyor. Ne eksik ne fazla.” tabirlerini kullandı.

Muhtıradaki ana iletinin, üç ülkenin terörle uğraşta daha fazla birlikte çalışacakları olduğunu belirten Stoltenberg, “PKK, AB’ye nazaran terörist bir örgüttür. PKK, İsveç, Finlandiya ve tüm AB üyelerince terörist kabul ediliyor. İstihbarat paylaşımı, birlikte çalışma ve iade taleplerine karşılık verme, makul ve değerli.” diye konuştu.

Stoltenberg, bilhassa iade talepleriyle ilgili kararların iç hukuk ve Hatalıların İadesine Dair Avrupa Kontratı dahilinde yapılacağını tabir etti.

AP VEKİLLERİNE ÇAĞRI

İki ülkenin üyelik süreçlerinin tamamlanmasıyla ilgili Stoltenberg, şunları kaydetti:

“30 parlamentonun onaylamasına gereksinimimiz var. Ulusal parlamentolarınızdaki arkadaşlarınızla konuşarak, onları İsveç ve Finlandiya’nın iştiraklerinin mümkün olan en kısa müddette onaylanması için teşvik ederek bana yardım edebilirsiniz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.