Mevsim Geçişlerinde Bağışıklığı Güçlendiren 5 Muci...

Mevsim Geçişlerinde Bağışıklık Nasıl Güçlendirilir…

Mevsim geçişlerinde hava koşullarında meydana gelen değişiklikler bağışıklık sistemini olumsuz etkileyerek hastalıklara karşı daha savunmasız bir hale getirmektedir. Peki, Kış aylarında bağışıklık güçlendiren sebzeler nelerdir? Detaylar haberimizde.

Mevsim geçişlerinde hava koşullarında meydana gelen değişiklikler bağışıklık sistemini olumsuz etkileyerek hastalıklara karşı daha savunmasız bir hale getirmektedir. Peki, kışın bağışıklık nasıl güçlendirilir? Kış aylarında bağışıklık güçlendiren sebzeler ve meyveler nelerdir?

BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİREN MUCİZE NAR

Nar, içeriğinde yer alan likopen sayesinde bağışıklığı güçlendirmektedir. İçerdiği vitaminler ile vücudu enfeksiyonlara karşı kalkan gibi korumaktadır. Likopen antioksidan molekül olması ile kanser oluşumunu oldukça azaltmaktadır.

C VİTAMİNİ DEPOSU HAVUÇ

Özellikle havuç gibi turuncu sebzelerde bulunan karotenoidler vücudu hücresel hasarlara karşı korur ve yüksek miktardaki C vitamini içeriğiyle de bağışıklık sistemini güçlendirir. Havuç ayrıca bağışıklık hücresi çoğalmasında ve antikor üretiminde önemli bir rol oynayan B6 vitamini içerir.

BEYAZ LAHANA KANSERİ ÖNLÜYOR!

Antoksantin pigmenti beyaz lahanaya rengini vermektedir. Kanser ve bazı kronik hastalıkların önlenmesinde oldukça önemli etkileri olan beyaz lahana antiinflamatuvar etkisiyle immün sistemi güçlendirerek bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.

ÇİNKO DEPOSU KABAK ÇEKİRDEĞİ

Çinko deposu olan kabak çekirdeği, bağışıklığa karşı oldukça etki sağlamaktadır. Çinkonun bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi ile vücut direnci yükselmektedir

LİFLER BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİRİYOR!

Tam buğday ve unu, tam çavdar ve unu, bulgur, kara buğday, yulaf ezmesi, kahverengi pirinç, kepekli makarna, kinoa gibi besinleri daha sık tüketerek bağırsak hareketleri desteklenip, metabolizma hızlandırılır ve bilişsel olarak daha iyi hissedilir. 

MOR ÜZÜM KANSERE KARŞI SAVAŞIYOR!

Koyu renkli üzüm çeşitlerinde fazla miktarda bulunan antosiyanin maddesi vücuda zarar veren serbest oksijen radikallerine karşı savaşan güçlü bir antioksidandır. Antosiyanin içeren mor üzüm bağışıklığı desteklerken kansere karşı da savaşmaktadır. Antosiyaninlerin, kronik hastalık risklerini önemli oranda azalttığı kanıtlanmıştır. Mor üzümün iltihabı hafifletici bir etkisi  vardır. 

ANTİOKSİDAN DEPOSU BİTKİ ÇAYLARI

Bitki çayları antioksidan özelliklerinden dolayı hastalıklara karşı hem koruyarak hem de daha enerjik hissettirmektedir. Günde 1 veya 2 fincan bitki çayı tüketebilir. Bitki çayı olarak; adaçayı, ıhlamur, kuşburnu, hibiskus, nane limon, yeşil çay, melisa, kekik, rezene, zeytin yaprağı çayı, papatya, anason gibi çayları tercih etmek önemlidir.

KURU İNCİR KÜRÜ

Bir tencerede önce sütü kaynatarak ardından da içerisine 4 adet kuru incir ilave edin. İncir ile birlikte sütü 5 dakika daha kaynattıktan sonra  bu karışımı robottan geçirip püre kıvamına getirin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.