Meksika’dan Covid-19’la mücadelesine yardımcı olduğu için Küba’ya teşekkür

Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador, Perşembe günü Küba Devlet Başkanı Miguel Diaz-Canel’e, 2021’in başlarında Covid-19’un ülkedeki ikinci dalgasıyla mücadelede destek amaçlı gönderilen 300 Kübalı doktor için teşekkür etti.

Meksika’dan Covid-19'la mücadelesine yardımcı olduğu için Küba'ya teşekkür

Fotoğraf: José Manuel Correa

DIŞ HABERLER SERVİSİ

Pandeminin başından bu yana İtalya başta olmak üzere birçok ülkeye hastalıkla mücadelede yardımcı olmak için onlarca doktor gönderen Küba’ya, Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador, Covid-19’la mücadelesine destek olduğu için teşekkür ettiğini belirtti.

Başkan Obrador, 2021’in başında ülkedeki koronavirüsün ikinci dalgasıyla mücadele kapsamında Küba tarafından gönderilen 300 doktorun Meksika’nın hastalıkla mücadelesinde kilit rol oynadığını ve vaka sayılarında onlar sayesinde gözle görünür bir düşüş sağlandığını belirterek, yaptığı bir açıklamayla mevkidaşı Miguel Diaz-Canel’e şükranlarını sundu.

“KÜBALILAR EN ÇOK İHTİYACIMIZ OLDUĞU ANDA GELDİLER”

Kübalı doktorlar sayesinde 300 yataklı bir pandemi hastanesinin faaliyete geçtiğini belirten Başkan Obrador, “Meksika, Diaz-Canel’in dayanışma jestini asla unutmayacaktır. Kübalı doktorlar onlara en çok ihtiyacımız olduğu anda geldiler” dedi.

Supe del agradecimiento del Presidente @lopezobrador_ en su mañanera de este jueves. México es especialmente entrañable para los cubanos y parte de #NuestraAmérica. Es un honor y un placer servirle. Cuente siempre con #Cuba. #CubaSalvaVidas #CubaPorLaVida pic.twitter.com/K785duGB00

— Miguel Díaz-Canel Bermúdez (@DiazCanelB) April 8, 2021

Meksika devlet başkanının teşekkürleri üzerine Küba Devlet Başkanı Canel-Diaz da Twitter’dan “Size hizmet etmek benim için onur ve zevktir. Daima Küba’ya güvenin” yanıtını verdi.

KÜBA PANDEMİNİN BAŞINDAN BERİ BİRÇOK ÜLKEYE SAĞLIK ÇALIŞANI GÖNDERDİ

Küba, Covid-19 hastalarının tedavisi için Afrika, Avrupa ve Karayip ülkelerine pandeminin başından beri 300’den fazla sağlıkçı gönderdi.

Latin Amerika ülkesi, ilk olarak İtalya’ya Küba’nın bağımsızlık mücadelesinde savaşan ‘Henry Reeve’in adıyla felaketler konusunda uzman bir grup doktor göndermişti.

Küba’nın Covid-19 ile mücadele için şimdiye kadar doktor, hemşire, sağlık çalışanı gönderdiği ülkeler arasında İtalya ve Meksika’nın yanı sıra, Andora, Venezuela, Nikaragua, Grenada, Suriname, Jamaika ve Belize gibi ülkeler de yer alıyor.

Küba, doğrudan sağlık yardımı konusunda devrimden bir yıl sonra 1960 yılından bu yana 147 ülkeye personel ve sağlık ekipman yardımında bulundu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir