KYK borcunu ödeyenler için yeni formül masada!

Dört gözle beklenen KYK muştusu sonrası borç sorgulaması yapan borcunu ödemek isteyen gençler düzenleme şimdi yürürlüğe girmediği için borcun tamamını gördü.

Alınan kredilerin üretici fiyat endeksi (ÜFE) farkına nazaran belirlenip geri ödeme tablosu da kamu alacaklarına nazaran düzenlendiği için yalnızca anaparanın ödenmesiyle ilgili süreç, yasal düzenlemeden sonra başlayacak.

Borcunu ödeyenler için geriye dönük süreç yapılması mümkün görünmese de bu bahiste kimi seçenekler üzerinde durulduğu belirtiliyor.

Yasa yürürlüğe girer girmez sayılar yenilenecek ve ÜFE farkı silinecek. Gençler düzenlemenin hayata geçirilmesi ile birlikte yalnızca anaparayı ödeyecekler.

26 MİLYAR LİRALIK YÜK KALKACAK

Başkan Erdoğan’ın müjdeli açıklamasının akabinde anapara dışındaki farkın tahsil edilmemesi ve askıya alınması için vilayet ve ilçe müdürlüklerine talimat gönderildi.

Düzenlemeyle kredi geri ödemelerinde toplam 26 milyar liranın üzerinde bir yük gençlerin üzerinden kalkacak.

ÖDEME PLANI İLE İLGİLİ ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Edinilen bilgilere nazaran düzenlemeyle ilgili olarak, icralık olanların borçlarının anapara üzerinden yapılandırılması, ödemelerin 2 yıl sonra başlayacağı şartının kaldırılması, peşin yahut taksitli ödeme tablosu üzere seçenekler üzerinde duruluyor.

Sabah’ın haberine nazaran, Borcunu ödeyenlere ise hakkaniyet açısından kısmi yahut anapara dışında yapılan ödemenin tümünün iadesi seçeneklerinin mümkün olup olmayacağı üzerinde durulduğu tabir ediliyor.

KAYNAK: SABAH

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.