Kremlin: Ukrayna’ya AB adaylığı statüsü verilmesi yüksek ilgimizi gerektiriyor

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, başşehir Moskova’da gazetecilere yeni mevzulara ait açıklamalarda bulundu.

Dmitri Peskov, Fransa Cumhurbaşkanı Macron‘un Rusya Devlet Lideri Putin ile Moskova‘da görüşmeye hazır olduğu istikametindeki açıklamasını kıymetlendirerek, “Macron, uyuşmazlıklar ile tartışmalı mevzuların müzakere masasında çözülmesinden yana. Bu yaklaşıma paha veriyoruz” formunda konuştu.

Peskov, Putin’in Scholz ve Draghi ile görüşmeyi planlamadığını söz etti.

‘TAHIL PROBLEMİ İLE İLGİLİ İSTİŞARELER SÜRÜYOR’

Dmitri Peskov, Ukrayna’ya AB aday ülke statüsünün verilmesi ihtimaline değinerek, “Elbette, bu yüksek ilgimizi gerektiriyor. Zira Avrupa’da AB’nin askeri, savunma ve güvenlik alanlarının güçlendirilmesi konusunda tartışmaların ağırlaştığını hepimiz biliyoruz. AB’de çeşitli dönüşümler yaşanıyor” dedi.

Ukrayna’dan tahılın sevkiyatı sıkıntısıyla ilgili Peskov, Rusya, Türkiye ve Ukrayna ortasında bu hususta temasların sürdüğünü belirterek, “Bu hususta istişareler yapılıyor. Kiev’in konumu şimdi net değil.” tabirini kullandı.

Peskov ayrıyeten, Rusya ve Ukrayna ortasındaki müzakere sürecine de değinerek, “Bu müzakerelere açık olduklarını, fakat Kiev’in nisandan itibaren Rus tarafı ile irtibatı kestiğini” söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.