Kapatılan Vakit gazetesi müelliflerinin yurtdışı yasakları kaldırıldı

Kapatılan Vakit gazetesinin eski muharrirleri sanıklar Ahmet Turan Alkan, Mümtazer Türköne, Şahin Alpay ve Ali Bulaç hakkında ‘silahlı terör örgütü üyeliği’ kabahatinden verilen cezanın bozulması sonrası görülen davaya sanıklar, avukatlarıyla katıldı. Firari sanık Mehmet Özdemir hakkındaki yakalama buyruğunun infaz edilemediği tutanağa geçti.

Duruşma savcısı evvelki celse sanıklar Ali Bulaç, Şahin Alpay, Ahmet Turan Alkan ve Mümtazer Türköne hakkında, ‘Örgüt hiyerarşisine dahil olmamakla birlikte FETÖ/PDY silahlı terör örgütüne yardım etmek’ cürmünden 7,5 yıldan 15 yıla kadar mahpus talep ettiği mütalaasını tekrarladığını belirtti. 

Sanık avukatları, savunmalarını gelecek celse yapacaklarını belirterek, müvekkillerinin yurtdışı yasağının kaldırılmasını ve dijital malzemelerin iadesini talep etti.

DİJİTAL MALZEMELERİN İADESİNE KARAR VERİLDİ

Mahkeme heyeti, sanık ve avukatlarına mütalaaya karşı savunmalarını hazırlamaları gelecek celseye kadar müddet verdi. Heyet, sanıklar hakkında yurtdışı yasağının kaldırılmasına, el konulan dijital gereçlerin iadesine karar verdi.

Sanık Ahmet Turan Alkan’ın mal varlığı üzerindeki önlemin de kaldırılmasına karar veren mahkeme, duruşmayı erteledi.

DAVANIN GEÇMİŞİ

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Vakit gazetesinin eski muharrirleri Mümtazer Türköne ve Ali Bulaç’ın da ortalarında bulunduğu 4’ü tutuklu 11 sanığın yargılandığı davada, 6 Temmuz 2018’de karar çıkmıştı. Kararın birinci temyiz yeri olan İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi (istinaf), lokal mahkeme kararını 25 Haziran 2019 tarihinde duruşmasız olarak değerlendirmişti. Daire, lokal mahkemenin 6 Temmuz 2018 tarihli kararını yerinde görerek onamıştı. Kararın ikinci temyiz edildiği Yargıtay 16. Ceza Dairesi ise 24 Eylül 2020’de verdiği kararla kimi sanıklarla ilgili kısmı bozma, kimi sanıklarla ilgili ise kısmi onama kararı vermişti.

Sanık Mümtazer Türköne’yi ‘terör örgütü üyeliği’ hatasından 10 yıl 6 ay, Ali Bulaç ile Şahin Alpay’ı tıpkı kabahatten 8 yıl 9 ay mahpus cezasına çarptırmış, Mehmet Özdemir ise beraat etmişti. Davanın karara bağlanmasının akabinde yapılan temyiz incelemesinde Yargıtay 16’ncı Ceza Dairesi, kararı eksik inceleme yapıldığı gerekçesiyle bozmuştu. Sanıkların aksiyonunun ‘Örgüte yardım’ cürmünü oluşturduğunu kaydeden Yargıtay, Mümtazer Türköne’yi tutuklu kaldığı mühlet nedeniyle tahliye etmişti. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.