Japonya’nın eski başbakanı Shinzo Abe’yi öldüren saldırgan konuştu: ‘Belli kümelere…’

Japonya dün ülkenin batısındaki Nara kentinde seçim kampanyası için kısa bir konuşma yaptığı sırada arttan gelen bir saldırganın 67 yaşındaki Abe’ye iki el ateş etmesiyle sarsıldı.

Saldırgan Abe’yi boynundan yaralarken hem olay yerinde hem de hastanede müdahale edilen tecrübeli siyasetçi hayatını yitirdi.

Silah kullanımı oranının ve bu sebeple silahlı ölümlerin çok düşük olduğu Japonya’da Abe’nin güpegündüz suikasta uğraması ülkede şok tesiri yaratırken saldırgan ile ilgili yeni bilgiler de ulaşmaya başladı.

Japon medyası, olay yerindeki güvenlik güçlerinin yaka paça gözaltına aldığı saldırganın 41 yaşındaki Tetsuya Yamagami olduğunu tespit etti. Bir periyot Japon donanmasında çalıştığı öğrenilen ve bir müddettir işsiz olan Yamagami hakkında soruşturma başlatıldı.

Japon devlet televizyonu NHK, Yamagami’nin 2002-2005 yılları ortasında donanmada vazife yaptığını da aktardı. Polisin sorgusu sırasında Yamagami, suikastın gerisindeki motivasyonu da açıkladı.

Sözcü’de yer alan habere nazaran; Yamagami, “belli gruplara” karşı bir kin güttüğünü ve Abe’nin de o kümeyle bağı olduğuna inandığı için Abe’yi öldürdüğünü söyledi. Japonya’nın en uzun müddet başbakanı olarak vazife alan Abe’yi öldüren Yamagami’nin meskenine baskın da yapıldı.

Öte yandan NHK, saldırganın Abe’ye siyasi inançları ve yaklaşımı yüzünden saldırmadığını aktardı. Ülkenin çok okunan gazetelerinden Mainichi ise Yamagami’nin dini bir kümesi maksat aldığını ve aslında amacının mitinge katılmayan bir dini önder olduğunu öne sürdü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.