İstanbul’da sitelerdeki aidat tartışmaları son bulmuyor

İstanbul’daki site aidatları, idarelerle konut sahiplerini karşı karşıya getiriyor. Kimi site sakinlerinin ödediği aidatlarının kira fiyatlarına ulaşması, ortamı geriyor ve problemlerin yaşanmasına sebep oluyor.

Aidatlar sitenin sağladığı imkanlar, dikey ya da yatay mimaride inşa edilmiş olması, bulunduğu ilçe, daire büyüklüğü, yapının yeni ya da eski bir projede olması üzere etkenlere nazaran değişiyor.

Aylık aidat bedeli ortalama 1500 ila 8 bin lira ortasında değişiyor. Çekmeköy’de ortalama 8 bin TL olan aidatlar, Beşiktaş’ta, Kadıköy’de 3 bin TL, Mecidiyeköy’de 2 bin TL, Sultangazi ve Ümraniye’de ise 1500 liraya kadar düşüyor.

Havuzlu sitelerde ise aidata en az 500 lira daha ekleniyor. Uzmanlar, aidatlar için evvelden belirlenen idare planının en başından okunması gerektiğini belirtiyor.

“Sağlanan hizmet ölçüsünde bir aidat belirleniyor”

İstanbul Emlakçılar Odası Lideri Nizamettin Aşa, aidat bedellerinin hizmetle orantılı halde yükseldiğini belirterek, “Bir binanın, sitenin aidatı verilen hizmetle orantılı. Kimi konutlarda yalnızca kapıcı gelip haftada bir sefer merdivenleri temizleyip gidiyor, kimilerinde çöpler toplanıyor, markete gidiliyor, birtakım binalarda güvenlik oluyor, kimilerinde ise yüzme havuzu oluyor.

Sağlanan hizmet ölçüsünde bir aidat belirleniyor. Aidatların yükselmesi de hizmet bedelinin yükselmesinden kaynaklanıyor. Merkezi sistem ısınma varsa, soğutma varsa, doğalgaza ve yakıta gelecek artırım otomatik olarak aidatı da yükseltiyor. Garaj, güvenlik, yüzme havuzu varsa buna uygun aidat belirleniyor. Kendi kendine yükselen bir aidatı yok.” dedi.

“Çekmeköy’de, 8 bin TL’ye kadar aidatlar ödendiğini biliyoruz”

Kentsel Tesis İdare Derneği Genel Lideri Suat Sandalcı, ilçelere nazaran de aidat bedellerinin değişiklik gösterdiğini belirterek, “İstanbul’da 1+1 dairelerde 900 lira aidatları ve artırımlar konuşulmaktadır. Havuz masrafları, ısınma masrafları, paklık gereci alım sarfiyatları, asansör bakım sarfiyatları üzere zarurî masraflar vardır.

Bugün Çekmeköy’de, 8 bin TL’ye kadar aidatlar ödendiğini biliyoruz. Beşiktaş’ta 2-3 bin TL ortasında aidat toplanmakla, birlikte Sultangazi’de, Ümraniye’de ise 1500 liraya düşmektedir. Mecidiyeköy’de yaklaşık 2 bin TL aidat toplandığını biliyoruz.

Kadıköy’de ise bu sayılar 3 bin TL’ye kadar yükseliyor. Havuzsuz 100 dairelik bir sitede bin TL aidat toplanırken, havuzlu bir sitede havuzun ısınma sarfiyatları, kimyasal unsur sarfiyatları de göz önünde bulundurularak, aidat 1500 TL’ye kadar çıkabilir.” diye konuştu.

“Satın alırken ya da kiralarken idare planını okumuyoruz”

Gayrimenkul Hukuku Derneği Lideri Avukat Ali Güvenç Kiraz, aidatlar konusunda idare planının dikkatli okunması ihtarında bulunarak, “Bir taşınmazı satın alırken ya da kiralarken idare planını okumuyoruz. Bu nedenle 4+1 ile 1+1 dairelerin aidatlarının birebir olduğuna dair düzenlemeye, idare planına yazılmışsa, mecburen bu bağlı kalıyorsunuz.

Olağanda 4+1 ile 1+1 daire eşit aidat ödemek zorunda değil. Adaletli olan da bu değil fakat, idare planında bu yazıyorsa mecbur kalınıyor. Adapsız birtakım artışlar yapılmışsa da, hakim müdahalesiyle giderilmesi her vakit mümkün.” sözlerini kullandı.

Çekmeköy ve Ataşehir’de aidat arbedesi yoğun

DHA’nın haberine nazaran; Kiraz, Kadıköy, Beşiktaş üzere yerlerde çok sorun yaşanmadığını zira, 4-5 apartmanla bir vazifelinin ilgilendiğini söz ederek, “Site hayatının çok ağır olduğu örneğin Çekmeköy ve Ataşehir’de, aidat ödemeleri konusunda arbedenin çok ağır olduğunu görüyoruz.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.