İsrail’de 10 ay sonra ilk kez Covid-19’dan ölüm kaydedilmedi

Koronavirüse karşı en çok aşının yapıldığı ülkeler arasında önde gelen İsrail’de 10 ay sonra ilk kez Covid-19’dan ölüm kaydedilmedi. Sağlık Bakanlığı, ülkenin yaklaşık 9 milyonluk nüfusunun yüzde 53’ünden fazlasına aşının 2 dozunun yapıldığını bildirdi.

İsrail'de 10 ay sonra ilk kez Covid-19'dan ölüm kaydedilmedi

İsrail’de yeni tip koronavirüs (Covid-19) kaynaklı yeni can kaybı tespit edilmedi. Böylece ülkede Haziran 2020’den bu yana ilk kez koronavirüsten ölüm kaydedilmedi.

Dünya genelinde nüfusa oranla koronavirüse karşı en çok aşının yapıldığı ülkeler arasında başı çeken İsrail’de, 10 ay sonra ilk kez Covid-19’dan ölen olmadı.

İsrail Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre ülkede koronavirüsten kaynaklı yeni ölüm yaşanmadı ve perşembe günü açıklanan toplam ölü sayısı değişmeyerek 6 bin 346 olarak kaldı. Böylece ülkede Haziran 2020’den bu yana ilk kez koronavirüsten ölüm kaydedilmedi.

Sağlık Bakanlığı, ülkenin yaklaşık 9 milyonluk nüfusunun yüzde 53’ünden fazlasına aşının 2 dozunu da yapıldığını ifade etti.

Sağlık Bakanı Yuli Edelstein, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Bu, sağlık sistemi ve İsrail vatandaşları için muazzam bir başarı. Koronavirüsü birlikte ortadan kaldırıyoruz” ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz hafta İsrail’in en büyük hastanesi olan Sheba Tıp Merkezi’nden Dr. Eyal Leshem, ülkenin “sürü bağışıklığına” yakın olabileceğini dile getirmişti. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) uzmanları, sürü bağışıklığına ulaşılmadan önce nüfusun en az yüzde 65-70’inin aşılanmasına ihtiyaç duyulduğunu belirtiyor.

Geçtiğimiz 18 Nisan’da açık alanlarda maske takma zorunluluğunun sona erdiği İsrail’de aşılama kampanyasında Pfizer/BioNTech aşısı kullanılıyor.

(İHA)

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir