İktisat Uyum Konseyi toplandı! Besin enflasyonu görüşüldü

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında toplanan İktisat Uyum Şurası (EKK) toplantısı sonrasında yapılan açıklamada, “Yurt içinde stratejik tarım eserleri başta olmak üzere arz güvenliğinin ve fiyat istikrarının sağlanmasına ait önlemler ve gerçekleştirilecek ilave çalışmalar değerlendirilmiştir” denildi.

Ekonomi Uyum Heyeti, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Güç ve Olağan Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ticaret Bakanı Mehmet Muş ve Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Lideri İbrahim Şenel ile ilgili kurumların temsilcilerinin iştirakiyle saat 11.00’de Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde toplandı.

Toplantı sonrası yapılan yazılı açıklamada; son devirde yaşanan gelişmeler kapsamında Türkiye iktisadına ait genel görünüm ve beklentilerin yanı sıra yılın geri kalan devri için kamu maliyesine yönelik öngörülerin değerlendirildiği, ek bütçe süreci ile ilgili temel konuların üzerinde durulduğu aktarıldı.

“GIDA ENFLASYONUNA YÖNELİK ATILMASI GEREKEN ADIMLAR ELE ALINMIŞTIR”

Açıklamada; küresel ölçekte yaşanan besin tedarik zincirlerindeki aksamalar ve yüksek fiyat artışlarından kaynaklı problemlerin dikkate alındığı belirtilerek, “Son periyotta global ölçekte besin tedarik zincirlerinde yaşanan aksamalar ve yüksek fiyat artışları kaynaklı sıkıntılar da dikkate alınarak, yurt içinde stratejik tarım eserleri başta olmak üzere arz güvenliğinin ve fiyat istikrarının sağlanmasına ait önlemler ve gerçekleştirilecek ilave çalışmalar değerlendirilmiştir. Bu bağlamda, Erken İhtar Sistemi’nin çıktıları da göz önünde bulundurularak besin enflasyonuna yönelik atılması gereken adımlar ele alınmıştır” tabirleri kullanıldı.

Açıklamanın devamında şu tabirler yer aldı:

* “Teknoloji Odaklı Sanayi Atağı Programı ile Proje Bazlı Teşvik Sistemi üzere uygulamalar kapsamında kaydedilen gelişmeler ayrıntılı formda görüşülmüştür.

* Kelam konusu uygulamaların yurt içindeki üretim kapasitesini artırmak ve orta mallardaki ithalata bağımlılığı azaltmak suretiyle büyümeye ve cari süreçler istikrarına sağlayacağı katkının artırılmasına yönelik çalışmalar üzerinde durulmuştur.

* Son olarak, daha evvelki EKK toplantılarında alınan kararların uygulama sonuçları gözden geçirilmiş; bu kapsamda atılması gereken destekleyici adımlar tartışılmıştır.” (DHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.