İktidar sessiz: 15 Temmuz darbe teşebbüsü sonrası silahların ortadan yok olduğu tez edilmişti

FETÖ’nün 15 Temmuz darbe teşebbüsünde birtakım silahların kaybolduğu ve dağıtıldığı argümanları, Ankara’da işlenen bir cinayetle gündeme geldi. Yargıya taşınan olayda, 15 Temmuz gecesi 16 silahın kaybolduğu belirlendi. Mevzuyu Meclis’e taşıyan CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer’in Ocak 2019’da verdiği soru önergesini Mart 2020’de yanıtlayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, silahların “ülke genelinde arandığını” belirtti.

CUMHUR REDDETTİ

Organize kabahat örgütü önderi Sedat Peker ise Temmuz 2021’de yaptığı açıklamada Soylu’nun talimatıyla 15 Temmuz sonrasında da silah dağıtıldığını tez etti. Tartışmalar sürerken açıklama yapan İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, Jandarma Genel Komutanlığı envanterinde kayıtlı yedi silahın darbeciler tarafından gasp edildiğini ve çatışmalarda kaybolduğunu, Ankara Emniyet Müdürlüğü envantarine kayıtlı 16, İstanbul Emniyet Müdürlüğü envanterine kayıtlı bir silahın kayıp olduğunu söyledi. Lakin Meclis’te verilen araştırma önergeleri, Kasım 2021’de AKP ve MHP’nin oylarıyla reddedildi. Bütçe görüşmeleri sırasında silah dağıtıldığı savlarını reddeden Soylu ise “15 Temmuz’da İçişleri Bakanı olmadığını” söyleyerek “Benim talimatımla bir silah dağıtılmadı” dedi.

15 GÜN MÜDDETİ VARDI

Tüm açıklamalara ve gelişmelere rağmen tartışma son bulmuş değil. İçişleri Bakanlığı, 9 Temmuz 2021’de CİMER üzerinden bahse ait yapılan bilgi edinme müracaatına hiçbir cevap vermedi. Yasal olarak 15 gün içinde yanıtlanması gereken müracaat, tıpkı gün içinde CİMER tarafından bakanlığa yönlendirilse de bir yıl bir gün geçmesine rağmen hala yanıtlanmadı. Kayıp silahların durumu, kayıp ruhsatlı silahların sayısı ve organize hata örgütü önderi Peker’in kayıp silahların dağıtıldığına ait argümanları yer alan müracaatta, şu sorular yer alıyor: “Kaç silah kayıp? Kelam konusu silahlar bulundu mu? Aramaya ait inceleme tamamlandı mı? Türkiye’de kaç ruhsatlı silah kayıp? Peker’in kaydı olmayan silahların dağıtıldığına yönelik argümanlarına ait inceleme yapıldı mı?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.