Güney Kıbrıs Rum İdaresi, Türkiye ile krizde Almanya’dan yardım istedi

Güney Kıbrıs Rum İdaresi, Türkiye ile Doğu Akdeniz’de yaşadığı gerginlik konusunda Almanya’dan yardım istedi.

Tüm dünyada yaşanan doğal gaz krizi sonrası Güney Kıbrıs Rum İdaresi harekete geçti.
Güney Kıbrıs Rum İdaresi, Türkiye ile yaşadığı doğal gaz krizinde Almanya’dan dayanak talep etti.

Güney Kıbrıs’ta Meclis Lideri Demetriou, Türkiye ile olan uyuşmazlıkta Almanya’nın dayanağını istedi. Almanya’da yayınlanan “Welt am Sonntag” gazetesine konuşan Demetriou, Almanya’nın Türkiye ile güzel bağlar içinde olduğunu söylerken, Almanya’nın bunu kullanarak Türkiye’yi iş birliğine yönlendirmek zorunda olduğunu savundu.

Bununla da yetinmeyen Demetriou, Alman hükümetinin Türkiye ile iş birliği yapması halinde Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin Almanya’ya daha çabuk doğal gaz gönderebileceğini vurguladı. Bilhassa doğal gaz krizi nedeniyle güç bir kışa hazırlanan Almanya’nın bu talebe vereceği reaksiyon merak konusu.

‘YARDIM EDERSENİZ MÜDDET ÖNE ÇEKİLİR’

Demetriou, 2027 yılından itibaren Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin Avrupa Pazarı’na doğal gaz sevkiyatı yapabileceğini vurgularken, Almanya’nın “Yardımı ve dayanağı ile bu müddetin daha öne çekilmesinin mümkün olabileceğini” söyledi. Ayrıyeten, “Türkiye ile egemenlik alanları konusunda yaşanan çatışmaların, Ankara’nın toprak taleplerinin” bu süreçte değerli bir pürüz olduğunu öne sürdü.

Kıbrıs’ın güney kısmında hâkim olan Güney Kıbrıs Rum İdaresi ile Türkiye ortasında, Akdeniz’in doğusundaki doğal gaz yatakları üzerindeki hakimiyet konusunda yıllardan bu yana görüş ayrılığı yaşanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.