Göz Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir?

Göz Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir?

Göz enfeksiyonları, bakteriyel, virallerin sebep olduğu göz rahatsızlıklarıdır. Göz enfeksiyonlarının farklı sebepleri vardır. Göz enfeksiyonuna ne iyi gelir? Göz enfeksiyonu için bitkisel çözüm? Detaylar haberimizde…

Göz enfeksiyonları, bakteriyel, virallerin sebep olduğu göz rahatsızlıklarıdır. Göz enfeksiyonlarının farklı sebepleri vardır. Göz enfeksiyonuna ne iyi gelir? Göz enfeksiyonu için bitkisel çözüm? 

GÖZ ENFEKSİYONUNA NE İYİ GELİR?

Siyah Çay: Enfeksiyon kapmış olan göze çay pansumanı yapmak halk arasında oldukça kullanılan bir yöntemdir. Çay yaprakları enfeksiyon giderecek birçok anti-bakteriyel özelliği taşır. Siyah çay ile kızarıklığın azaltılması ve gözdeki şişliğin inmesi sağlanır. Bu yöntemi uygularken siyah çay poşetini birkaç dakika sıcak su içerisinde bekleterek sudan çıkarın sonrasında 10 dakika soğumasını bekleyin ve etkilenen bölgeye uygulayın.

Papatya Çayı: Papatya çayı ile göz banyosunu yapabilir, gözünüzü mevcut enfeksiyondan kurtabilirsiniz. Papatya çayını sıcak suda 5 dakika kaynatarak oda sıcaklığı derecesine getirin. Sonrasında temiz bir pamuk yardımı ile enfekte olan bölgeye uygulayarak göz banyosu yapın. Bu yöntemde herhangi bir irritasyon veya rahatsızlık duyarsanız devam etmeyerek gözlerinizi ılık su ile durulayın.

Keten Tohumu: Göz enfeksiyonu için keten tohumu da etkili bir bitkidir. Keten tohumu ağrıların hafiflemesini sağlar. Bu yöntemi uygularken bir bardak suyu kaynatarak sonrasında suya bir yemek kaşığı keten tohumu ekleyin. 15 dakika bekledikten sonra temiz bir pamuk yardımı ile karışımı enfekte olan bölgeye uygulayın. Bu yöntemi günde 2 defa tekrarlayabilirsiniz.

Zerdeçal: Zerdeçal, antiseptik, anti-enflamatuar özellikleriyle bilinir. Göz enfeksiyonunuz için, 2 yemek kaşığı toz zerdeçalı kaynar suya karıştırarak soğumaya bırakın. Kuru ve temiz bir bez veya pamuk yardımıyla enfeksiyon olan bölgelere uygulayın.

Ebegümeci: Kirpik iltihabı için kullanılan bir yöntemdir bu. Bu yöntem için, 2 tatlı kaşığı ebegümecini bir su bardağı sıcak su içerisine atarak yaklaşık 5 dakika boyunca kısık ateşte kaynatın. Karışım ılıdıktan sonra süzerek bir pamuk yardımıyla kirpik diplerinize uygulayın. Bir hafta boyunca her gün, ikinci haftaysa gün aşırı tekrarlamaya özen gösterin.

Yeşil Çay: Göz enfeksiyonu için doğal yöntemlerden biri de yeşil çaydır. Yeşil çayın içindeki antioksidan maddeler, gözün içinde oluşan bakterileri temizlemektedir. Demlenen yeşil çayı soğutarak enfeksiyon olan bölgeye uygulayın. Yeşil çayı, 10 dakika kadar gözünüzde bekletip ardından yıkayın. Gece ve gündüz uygulaması yaparak enfeksiyonu kısa zamana bitirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.