Fransa’da grev nedeniyle uçuşlar iptal edildi

Hava trafik kontrolörlerinin grev daveti, Fransa’da işleri zora soktu.

Ülkedeki Ulusal Hava Trafik Kontrolörleri Birliği’nin (SNCTA) daveti üzerine kelam konusu çalışanlar iş bıraktı.

Hava trafik kontrolörleri, gelecek yıllarda emekliliğe ayrılacak çalışanların yerine yeni işçi alımlarıyla ilgili süratle adımlar atılmasını ve enflasyona karşı fiyatların yükseltilmesini talep ediyor.

Gidiş-dönüş uçuşlara grev engeli

Grev nedeniyle, Türk Hava Yolları’nın (THY) da ortalarında bulunduğu farklı hava yolu şirketleri, Fransa’ya çok sayıda gidiş-dönüş uçuşu iptal etti.

Paris Charles De Gaulle Havalimanı’nın öteki günlere nazaran daha az kalabalık olduğu gözlemlenirken, havalimanındaki sefer panolarında hava trafik denetiminde ulusal grev nedeniyle birçok gecikme ve sefer iptali beklendiğine işaret edildi.

Paris’ten uçuşlar çıkmaza girdi

Paris havalimanında eşiyle Dubai uçuşunu bekleyen Ashlee, Avrupa çeşidinden sonra Avustralya’ya dönmek üzere Paris’te planlanan sabah 11.25’teki Dubai uçuşlarının iptal edildiğini ileti bildirimiyle öğrendiklerini söyledi.

Ashlee, hava yolu şirketiyle irtibata geçtiklerinde birinci etapta kendilerine 20 Eylül’e sefer bulunduğunun belirtildiği, akabinde şirketin 6 saat sonra tekrar bildiriyle bağlantıya geçerek bugün 15.25’te sefer bulunduğunu bildirdiğini aktardı.

Yolcular, yaşadıklarını anlattı

Gabon’dan Paris’e, Kamerun ve Senegal aktarmalı uçuşlarla gelen Merphy, Senegal’in başşehri Dakar’da, Paris uçuşundan 30 dakika evvel münasebet belirtilmeden uçuşun 2 saat ertelendiğinin bildirildiğine değindi.

Norveç’in başşehri Oslo’dan, Suudi Arabistan’ın Cidde kentine gitmek üzere Paris’ten transit uçuş yapan Manal, 16.45’teki uçuşlarının iptal edildiğini ve yarına kadar sefer bulunmadığını söyledi.

Manal, bu nedenle otel rezervasyonu yapmaları gerektiğini söyleyerek, “Yarın, uçuşumuz var inşallah.” dedi.

1000 euroluk prim ve maaşlarda kademeli artış teklifi

AA’nın haberine nazaran, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, Twitter’da 13 Eylül’de yaptığı açıklamada, grev nedeniyle önemli gecikmeler ve uçuş iptallerinin beklendiğini belirmişti.

Fransız Hava Yolları şirketi Air France ise 16 Eylül’deki kısa ve orta aralık seferlerinin sırf yüzde 45’ini, uzun ara uçuş seferlerinin yüzde 90’ını gerçekleştireceğini bildirmişti.

Air France, enflasyona karşı çalışanlarına ekimde 1000 euroluk prim ödeyeceğini ve gelecek aylarda kademeli olarak maaşlarda yüzde 5’lik artırım yapacağını aktarmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.