Foreign Policy’den Ünit Özdağ yorumu: Çoktan kazandı

Dünyanın önde gelen medya kuruluşlarından Foreign Policy, son devirdeki açıklamaları ve ataklarıyla gündeme gelen Zafer Partisi başkanı Ümit Özdağ’ı sayfalarına taşıdı.

ABD merkezli mecmua Foreign Policy, Ümit Özdağ’ı sayfalarına taşıdı… “Mülteci aykırısı kışkırtıcı” olarak isimlendirilen Özdağ için “Türkiye’nin çok sağı çoktan kazandı” başlığı atılırken, “Özdağ, parlamentoda bir sandalye kazanamayabilir lakin Özdağ, mültecileri hudut dışı etme kelamı vererek ülke genelindeki tartışmaların istikametini değiştirdi” yorumu yapıldı.

Dergiye Ankara’daki Zafer Partisi genel merkezinde konuşan Özdağ’ın odasındaki ayrıntılar da öne çıktı. Özdağ’ın odasında Türkiye haritası olduğu ve mültecilerin ağır olduğu bölgelerin farklı renklerle gösterildiği belirtildi. Özdağ, 3.7 milyon Suriyeli’nin ülkenin güneyinde Türklerin sayısını geçeceğini söylediğini aktarırken terör örgütü kümelerinin da batıya saldıracağını öne sürdü.

“AVRUPA’DA BENZERLERİ VAR”

İtalya’daki Lega Nord gibisi bir yaklaşıma sahip olan partinin göçmen tersi bir tavır izlediğine dikkat çeken Foreign Policy, “Özdağ, Erdoğan’ın 20 yıllık idaresini eleştirse de asıl maksadı muhalefet. Sık sık CHP’yi Atatürk’ün kıymetlerinden sapmakla suçluyor” yorumuna yer verdi.

Özdağ, mültecilerin bir yıl içinde ülkeden gönderilmesi kelamını verdiğine dikkat çekilirken bu siyasetin ve telaffuzun İskandinavya’da ve Fransa’da Marine Le Pen tarafından başarılı bir formda kullanıldığı hatırlatıldı.

“TEK SEFERDE 7500 SURİYELİ GÖNDERECEĞİZ”

Dergiye konuşan Özdağ, “Eğer bu mülteciler kalırsa 10 yıl sonra Orta Doğu Türkiye’nin kuzeybatısından başlayacak. Biz bunu engellemeye çalışıyoruz. Tek bir seferde İstanbul’dan 7500 mülteciyi Lazkiye’ye gönderebiliriz” dedi. Bu atılımın insani sonuçları olup olmayacağı sorulduğunda ise Özdağ, “Hiçbir şey Türkiye’nin iç savaşa sürüklenmesinden daha berbat olamaz” dedi.

Son devirde Özdağ’ın ataklarına de dikkat çekilirken yayınlanan reklam sinemalarının toplumsal medyada büyük ilgi gördüğü belirtildi. Özdağ, mültecilerin doğuya, yurtlarına gönderileceğini söylerken, “Biz onları Avrupa’ya göndermeyeceğiz. Avrupa’yı tehdit etmek üzere bir isteğimiz yok. Biz birlikte Suriye’nin kuzeyini tekrar oluşturabiliriz. Avrupa finanse eder, Türk şirketler yapar ve geri gönderilenler çalışabilir. Bu Avrupa’nın da işine gelir” sözünü kullandı.

Özdağ’ın Suriyelilerin sayısıyla ilgili açıklamalarını pahalandıran Foreign Policy, “Türkiye’de kurumların şeffaflık eksiği sebebiyle Özdağ’ın oynayabileceği çok geniş alan var. O Türkiye’de 10 milyondan fazla yabancı olduğunu söylüyor ve hükümetin mültecilere 100 milyar dolardan fazla harcadığını lisana getiriyor. Türkiye’nin iktisadının berbata gitmesi de tansiyonu artıran güçlü faktörlerden biri” yorumuna yer verdi.

MUHALEFET İKİ ORTADA BİR DEREDE

Foreign Policy, öbür muhalefet partilerinin de zorda kaldığına dikkat çekti. Mecmuada yer alan kapsamlı haberde, “Muhalefet partileri ortada kaldı. Şayet Özdağ’ın göçmen aksisi tartışmalarına dahil olmazlarsa seçmen için değerli bir mevzuyu kaçırmış olurlar. Lakin Özdağ’a uyarlarsa o vakit da bu tartışmanın içine çekilerek parlamentoda sıfır sandalyesi olan bir partiye siyasetlerini yönetme fırsatı tanırlar” denildi.

Makalede, “Zafer Partisi şu an seçim barajının altında ve gelecek Yunanistan’ın Altın Şafak ya da İngiltere’nin UKIP’i üzere vakit içinde dağılma riskiyle karşı karşıya. Ama Özdağ, bir yıldan kısa bir müddet içinde Türkiye’deki mülteci meselesinin sözcüsü oldu ve öteki siyasi aktörleri de buna çekti. 2023 seçimlerini kim kazanırsa kazansın, Özdağ’ın yönlendirdiği kolektif öfkeye karşılık vermek zorunda” yorumu yapıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.