Erdoğan’dan ‘Tarım Kredi’ açıklaması: Raflarda eser kalmadı

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna’ya gerçekleştirdiği ziyaretinin akabinde uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

Ekonomi gündemine ait de açıklamalarda bulunan Erdoğan, geçtiğimiz günlerde Tarım Kredi Koopeatifleri’nde yapılan indirime ait, “Şu anda Tarım Kredi raflarında eser kalmadı. Ağır bir halde eser yetiştirmeye çalışıyorlar” dedi.

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkan satır başları: 

‘TARIM KREDİ RAFLARINDA ESER KALMADI, DEPOLARIN ARTIRILMASI TALİMATINI VERDİM’

Tarım Kredi Kooperatifleri’nin attığı adımla biz vatandaşımıza uygun fiyatlı eserleri ulaştırırken bir yandan da birilerini terbiye ediyoruz.

Şu anda Tarım Kredi Kooperatifleri’nin 1300-1400 marketi var. Biz artık Tarım Kredi’ye diyoruz ki ‘Tarım Kredi, de ki market açmak üzere bana işte 250, 300, 400 metrekarelik bina ile gelin. Eseri biz verelim. Sen eser için işletme sermayesi koyma. Onu Tarım Kredi sana versin.’ Bunu niçin diyoruz? Şu andaki market sayısını 1400 değil, 2 bine, 2 bin 500’e çıkaralım ve piyasayı Tarım Kredi olarak biz balanse edelim. Zira bizim sıkıntımız burada para kazanmak değil. Bizim tek kaygımız var; vatandaşımıza bir kaliteli eser, iki ucuz eser sunalım.

Mesela et eserleriyle ilgili bunu yalnızca koyun kuzuda değil, büyükbaşta da yapalım. Artık bakın çabucak muhalefet çılgına döndü; ‘aldatıyorlar, kandırıyorlar, yok şöyle yok böyle’ falan filan. Ya şu anda Tarım Kredi raflarında eser kalmadı. Ağır bir formda eser yetiştirmeye çalışıyorlar. Ben iki gün evvel genel müdürle de konuştum, dedim hızla depoların sayısını da artıralım, bu depolarla da Türkiye genelinde marketlerimize eser yetiştirmede dert yaşamayalım.

Şu anda gerek bakanım gerek genel müdürümüz bu çalışmayı süratle devam ettiriyorlar. Zati bu Tarım Kredi marketlerindeki olayla, öbür zincir marketler fiyatları çabucak indirmeye başladılar, başlayacaklar. Bizim kaygımız aslında para kazanmak değil. Burada tek sıkıntımız piyasayı balanse etmek, vatandaşa ucuz, kaliteli eser yetiştirmek.

‘SERBEST PİYASA EKONOMİSİ UNSURLARINDAN ASLA TAVİZ VERMİYORUZ’

Modeli oluştururken ülkemizin geçmiş deneyimlerini, iç ve dış dinamiklerini, sahip olduğu jeostratejik avantajı, Kovid-19 salgını ve sonrasında yeni global ekonomik tertibin ortaya çıkarmış olduğu fırsatları kapsayan birçok parametreyi dikkate aldık. Olağan modelin dizaynında hür piyasa iktisadı unsurlarından asla taviz vermiyoruz.

Modelin temel siyaset araçlarını, Türk lirası tasarrufların özendirilmesine yönelik adımlar, selektif kredi siyasetleri, yatırım ortamının güzelleştirilmesine dönük önlemler oluşturuyor. Son periyotta model kapsamında uyguladığımız siyasetlerin olumlu sonuçlarını da almaya başladık.

Bununla birlikte bilhassa IMF’nin yaptığı son açıklamalara baktığımız vakit, Türkiye’nin ekonomik olarak dünya ülkelerinden farklı bir pozisyonda olduğunu, çok daha isabetli bir büyüme parametresini yakaladığını IMF kendisi söz ediyor.

Böyle bir pozisyondayız ve biz önümüzdeki devir için ülkemizi olumsuz değil, tam tersine olumlu gelişmelerin beklediğini görüyoruz.

Türkiye iktisat modeli ile makro ekonomik istikrarı sürdürülebilir kılmayı hedefledik. Yüksek katma pahalı üretimi artırmayı bilhassa hedefledik. Cari istikrarda kalıcı güzelleşmeyi hedefleyen bir siyasetler bütünü olarak bunu söz ettik.

YURTTAŞ UMDUĞUNU BULAMAMIŞTI…

Artan ömür pahalılığı altında ezilen yurttaş, ucuz besine kavuşmak için 15 Ağustos’ta Tarım Kredi Kooperatifi marketlerine koştu. Lakin yalnızca etiketin renginin değiştiğini, hatta birtakım eserlere artırım geldiğini gördü. Marketten elleri boş dönenler, “İndirim diye geldik, kandırıldık” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.