Erdoğan’dan CHP’li Engin Altay hakkında suç duyurusu

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın avukatı Hüseyin Aydın, CHP’li Engin Altay’ın tarikatlara kayırmacılık yapıldığı yönündeki sözlerinde Erdoğan ile Adnan Menderes arasında ilişki kuran ifadeler kullanması nedeniyle, ‘tehdit’ suçundan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu. Konuya ilişkin açıklama yapan Altay ise, “Söylediklerimde sayın Erdoğan’a yönelik bir saldırı yok. Belli ki Erdoğan, konuşmamı izlememiş ve dinlememiş, trollerin tezgahına gelmiş” dedi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ise CHP Grup Başkanvekili Engin Altay hakkında “tehdit” suçundan soruşturma başlattı.

Erdoğan'dan CHP'li Engin Altay hakkında suç duyurusu

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP Grup Başkanvekili Engin Altay’ın, kendisine “Adnan Menderes” göndermesi yaptığı gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, şikayet üzerine CHP Grup Başkanvekili Engin Altay hakkında “tehdit” suçundan soruşturma başlattı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Parlamenter Suçları Soruşturma Bürosu, katıldığı bir televizyon programında AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik sözleri gerekçesiyle, CHP Grup Başkanvekili Engin Altay hakkında, Erdoğan’ın avukatının şikayet üzerine ‘tehdit’ suçundan soruşturma başlattı.

ENGİN ALTAY: ERDOĞAN TROLLERİN TEZGAHINA GELMİŞ

Erdoğan’ın suç duyurusu ile ilgili açıklama yapan CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Adnan Menderes ile ilgili sözlerinin Erdoğan tarafından çarpıtıldığını söyledi.

“Söylediklerimde sayın Erdoğan’a yönelik bir saldırı yok. Belli ki Erdoğan, konuşmamı izlememiş ve dinlememiş, trollerin tezgahına gelmiş” ifadelerini kullanan Altay, “Kendisine sosyal medya hesaplarımdan videoyu izlemesini tavsiye ediyorum. Millete söyleyecek sözü kalmayanlar, çarpıtma ve yalanlarla algı oluşturmaya çalışıyor. Trol aklı sarayı ve AKP’yi esir almış” diye konuştu.

Altay tarafından yapılan yazılı açıklamanın tamamı şöyle:

“Dün akşam KRT Televizyonu’nda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunurken, Çamlıyayla İlçe Milli Eğitim Müdürünün Büyük Atatürk’ün eseri Nutuk’u yasaklaması üzerine, merhum Adnan Menderes’in Atatürk’ü Koruma Kanunu çıkarmak zorunda kaldığı süreci anlattım. Ve orada bir temennimi paylaştım. Gece yarısı trol saldırısı başlatıldı ve bugün gördüm ki, trol aklı Sarayı ve AK Parti’yi esir almış. Cumhurbaşkanı şapkası bulunan sayın Erdoğan, sözlerimi açıkça çarpıttı. Bir yalandan bir çarpıtmadan medet umdu. Erdoğan, bana atfen ‘…benim akıbetimin de Menderes’in akıbeti olabileceğini ümit ettiğini söylüyor’ dedi. Ne böyle bir ümidim var, ne de böyle bir şeyi ümit ettiğime ilişkin sözüm var. Sözlerimin hepsi kayıt altında. Bu kayıt içinde böyle bir ifade varsa ben gereğini yaparım. Ama yok. Belli ki sayın Erdoğan, konuşmamı izlememiş ve dinlememiş. Erdoğan, etrafındaki trollerin tezgahına gelmiş. Kendisine, savcılara ve dileyenlere sosyal medya hesaplarımdan konuşmamı izlemelerini tavsiye ediyorum. Açık gerçeğe rağmen, çarpıtma ile yalan ile algı oluşturmaya çalışıyorlar. Neredeyse her gün bir örneğini gördüğümüz şekilde, trol aklı ile sanal alemde, sosyal medyada kendileri gibi düşünmeyen, eleştiren, yaşadığı sıkıntıları ifade edenleri linç ediyorlar. Millete söyleyecek sözü kalmayanlar, çarpıtma ve yalanlardan medet umuyorlar. Sahada ve milletin gönlünde kaybedenler, sanal alemde sahte zafer peşindeler. Nafile çabadır.