El Salvador’da geniş iştirakli Bitcoin toplantısı

İktisat gündeminde Bitcoin’in ve kripto piyasalarının tarihi düşüşü var.

Yatırımcıları huzursuz eden ve ekonomistlerin arka arda açıklamalarına neden olan kripto piyasalarındaki büyük düşüş Orta Amerika ülkesi El Salvador’da masaya yatırılacak.

44 ülke bir ortaya gelecek

Devlet Lideri Nayib Bukele, 44 ülkeden merkez bankası yetkilileri ile finansal otoritelerinin, kripto para ünitesi Bitcoin başta olmak üzere dijital iktisada ait hususları görüşmek üzere El Salvador’da toplanacağını bildirdi.

Bukele, hususa ait toplumsal medya hesabı Twitter’dan paylaşımda bulundu.

Dün geç saatlerde yapılan paylaşımda Bukele, “Yarın, 32 merkez bankası ve 12 finans otoritesi (44 ülke); finansal kapsayıcılık, dijital iktisat, bankasız bankacılık, Bitcoin’in sunumu ve ülkemizdeki yararlarını görüşmek üzere El Salvador’da bir ortaya gelecek.” sözünü kullandı.

Bukele, toplantıya Paraguay, Angola, Gana, Namibya, Uganda, Gine, Madagaskar, Haiti, Burundi, Esvatini, Ürdün, Gambiya, Honduras, Maldivler, Ruanda, Nepal, Kenya, Pakistan, Kosta Rika, Ekvador, Mısır, Nijerya, Senegal, Dominik, Moritanya, Kongo, Ermenistan ve Bangladeş üzere ülkelerden yetkililerin katılacağını bildirdi.

Resmen tedavüle girmişti

AA’nın aktardığına nazaran El Salvador, Eylül 2021’de Bitcoin’i resmen tedavüle sokan birinci ülke olmuştu. Ülkede işletmelerin kripto para ünitesi Bitcoin’i kabul etmesinin önü açılırken, şirketler ve vatandaşlar vergi ödemelerini dahi kripto para ile yapabilecek hale gelmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.