Dünyada petrol fiyatları düşüşe geçti

Dünyada resesyonun olması talebin gerileyeceğini gösteriyor. Petrol fiyatları, global resesyon beklentilerinin talebe ziyan vereceğine yönelik telaşlarla düşme eğilimine giriyor.

Brent petrolün varili yüzde 9,7 azadı

Brent petrolün varili saat 22.00 prestijiyle yüzde 9,7 azalışla 102,52 dolardan süreç gördü.

Batı Teksas tipi ham petrolün varili yüzde 8,55 düştü

Batı Teksas çeşidi (WTI) ham petrolün varili de yüzde 8,55 düşüşle 99,16 dolardan alıcı buldu. Batı Teksas tipi ham petrolün varili 11 Mayıs’tan bu yana birinci sefer 100 doların altına geriledi.

Petrol fiyatlarındaki düşüşte, başta ABD olmak üzere dünya genelinde güçlenmeye devam eden resesyon telaşları ve enflasyona ait belirsizlikler tesirli olmayı sürdürdü.

Para siyasetinde sıkılaşmaya gidilmesinin etkileri

Merkez Bankaları’nın yükselen enflasyonu denetim altına almak için para siyasetlerinde sıkılaşmaya gitmesi, ekonomilerde resesyon beklentilerini artırdı.

Güney Kore’de enflasyon 24 yılın tepesine çıktı

Güney Kore’de de enflasyonun neredeyse 24 yılın tepesine çıkması, ekonomik büyüme ve petrol talebinin zayıflayacağına ait tasaları artırdı.

Petrol fiyatlarının Norveç’te güç bölümü çalışanlarının greve gideceklerini duyurmasının akabinde artan arz istikametli tasalara karşın düşüş göstermesi dikkati çekti.

Norveç’de greve gidildi

Norveç Petrol ve Gaz Birliği, ülkede güç çalışanlarının büyük kısmını temsil eden sendikaların fiyat konusunda mutabakata varılamadığı için greve gittiğini duyurmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.