Dünya bilim akademilerinden Prof. Dr. Celal Şengör’e büyük takviye: Bilim sansürlenemez!

HaberTürk’te Fatih Altaylı ile yaptığı bilim programında “Hazreti Musa’nın yaşadığına ait bir bilimsel ispat yok” demesini, “halkın bir kısmının benimsediği dini kıymetleri alenen aşağılamak kabahati kapsamında” hakkında soruşturma açılan Prof. Dr. Celal Şengör, tatilini geçirdiği yerden apar topar geldi lakin karşısında savcıyı bulamadı. 

Savcı beyefendi, Şengör’ün “10 gün içinde” gelmesini istemiş, mazeretsiz gelmediği taktirde polis zoruyla getirileceğini bildirmişti. Dün Celal Şengör tabir veremedi. Savcı beyin tatilde olduğu, pazartesi geleceği öğrenildi. Yerbilimleri konusunda milletlerarası bir ünü olan Şengör hakkında dava açanın, Gülşen için de üç yıl mahpusunu isteyen Türkşad Kunthan Uçuk olduğu görüldü. Celal Şengör hakkında dava açılması dünya biliminde büyük yankı yarattı. Ulusal Eğitim Bakanlığı’na, Adalet Bakanlığı’na ve Cumhurbaşkanlığı’na acil mektuplar gönderdiler. Zira Şengör, jeolojide üstün bilimsel çalışmalarıyla haklı bir üne kavuşmuş ve dünyanın en saygın bilim akademilerine üye ve onur üyesi yapılmıştı. Şengör’ün ayrıyeten onlarca bilim madalyası, İngilizce yayımlanmış kitapları bulunuyor ve jeolojide, bilim tarihinde önde gelen az sayıdaki bilim insanlarından biri sayılıyor.  

‘TAMAMEN ONAYLIYORUZ’

Almanya, İtalya, Fransa, Danimarka, Avusturya ve İskandinav ülkeleri bilim akademileri, Şengör hakkında dava açılmasını protesto eden bildiriler yayımladı. Amerikan Bilimler Akademisi ile Tıp Bilimleri Akademisi’nin, başında Nobel ödüllü bir kimyacının bulunduğu ortak insan hakları konseyi da Ankara’daki yetkililere mektup gönderdi. 

İtalya Bilim Akademisi’nin mektubunda özetle şöyle deniyor: “Profesör Celal Şengör’ün kullandığı için sözün neler olduğunu bildiğimiz, memleketler arası bilim dünyasının, Prof. Dr. Şengör’ün söylediklerinin yüksek sesle tekrarlayacağından emin olunuz, açıklamalarını büsbütün onaylıyoruz. Onun söz ettiği şey, bu bahiste kabul edilen ortak bilimsel kanaattir. Prof. Şengör araştırmacı ve öğretmen olarak dürüst ve saygın bir kişiliğe haizdir. Türkiye’de çağdaş jeolojinin ilerlemesi için pek çok şey yapmıştır. Bilimsel başarılarıyla büyük beğeni toplayan Celal Şengör’ün ispatlanmış bilimsel araştırma ve liderlik geçmişi, Türkiye’deki bölgesel jeoloji araştırmalarını yerelden milletlerarası sahneye taşıyan itici bir kuvvet olmuştur. Prof. Şengör’ün rastgele bir bölümün dini hislerini rencide etmek üzere bir niyetinin olmadığına eminiz.” 

DÜNYAYA İLAN ETTİ

Bay savcı bunu neden yaptı? Milletlerarası bir bilim şöhretini bilimsel bir saptamayı lisana getirdiği için soruşturmaya husus etmesi, Türkiye’yi bilime düşman bir ülke olarak kötülemek için mi? Yoksa kamuoyunun dikkatlerini gerçek problemlerden uzaklaştırmak için mi? Ancak açtığı bu dava ile Türkiye’de bilimsel tabir özgürlüğünün olmadığını dünyaya ilan ettiğinin farkında mı? Yoksa bu umurunda mı değil…

GALİLEO’NUN YARGILANMASI

‘YASAL OLARAK TACİZ’

Amerikan Bilimler ve Tıp Akademileri İnsan Hakları Komitesi’nin ortak açıklamasında da özetle şu tabirler kullanıldı: Seçkin Türk jeoloji mühendisliği profesörü ve ABD Ulusal Bilimler Akademisi’nin memleketler arası üyesi Profesör Ali Mehmet Celal Şengör’ün yasal olarak tacize maruz kalmasından duyulan tasayı söz ediyoruz. Akademik özgürlüğü ve tabir özgürlüğünü güçlü bir biçimde destekliyoruz. Görüşümüze nazaran, bu ögeler bilimi ilerletmek ve bilimin topluma getirdiği yararları garanti altına almak için gereklidir. 

Profesör Şengör’ün yalnızca tabir özgürlüğü hakkını barışçıl bir biçimde kullanması nedeniyle kovuşturma yahut öbür yasal sonuçlarla karşılaşmamasını sağlamak için uygun niyetinizi göstermenizi rica ediyoruz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.