Depresyon Tedavisinde Cerrahi Müdahale

Depresyon Tedavisinde Cerrahi Müdahale

California Üniversitesi’nde yapılan çalışmalar sonucunda ABD’li bilim insanları, elektrikli implantın depresyon vakalarına karşı önleyici olduğunu açıkladı. Detaylar haberimizde…

Depresyon, duygu durum bozukluğudur bu durum üzüntü ve ilgi kaybına sebebiyet vermektedir. Depresyona sebep olan faktörler çok çeşitlidir. California Üniversitesi’nde yapılan çalışmalar sonucunda ABD’li bilim insanları, elektrikli implantın depresyon vakalarına karşı önleyici olduğunu açıkladı. 

ELEKTRİKLİ İMPLANT DEPRESYONU ÖNLÜYOR!

Bilim insanları, çalışmaların sonucunda kafatasına yerleştirilip beyne bağlanan bir elektrikli implantın ağır depresyon vakalarına karşı etkili olabileceğini tespit etti.

Elektrikli implant, ilk hastada denenerek başarılı bir sonuca yol açtı. İmplantı bir sene önce takılan ilk hasta olan Sarah, hayatının değiştiğini söyledi. Yapılan açıklamada Sarah’nın kafasına yerleştirilen cihazın sürekli açık konumda olduğu fakat yalnızca ihtiyaç durumunda sinyal verdiğinin altı çizildi.

Deneysel terapinin ilk hastası olan Sarah, implant öncesinde depresyon için çok fazla tedavi denendiğini fakat olumsuz sonuçlar aldığını anlattı. Ameliyatın başta kulağa zor geldiğini söyleyen Sarah, çalışmanın başarılı olma ihtimaline güvenip içinde bulunduğu depresyondan kurtulmak için gönüllü olduğunu aktardı.

DEPRESYONU ÖNLEYEN CERRAHİ MÜDAHALE NASIL YAPILIYOR?

Ameliyat için kişinin beynine bağlanacak olan kablolar için küçük delikler açılmakta ardından da kibrit kutusu büyüklüğündeki cihaz kemiğe yerleştirilmekte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.